06
مهر

انواع سبک ها و روش های بازسازی ساختمان

امروزه معماری نمای بیرونی خانه و طراحی داخلی دکوراسیون منزل بسیار برای افراد دارای اهمیت می باشد و توجه زیادی به آن موضوع دارند. از این رو به بازسازی منزل یا بازسازی اداره خود می پردازند. همانطور که پیشتر در خصوص بازسازی ساختمان برای شما عزیزان صحبت کردیم، بازسازی ساختمان به دلایل مختلفی انجام می شود و مراحل مختلفی دارد و بنا به تغییراتی که در محل مورد نظرتان انجام می دهید، هزینه ی متفاوتی را در بر خواهد گرفت. که شارین آرک با تیم تخصصی و حرفه ای خود با سبک های نوین و سنتی بازسازی ساختمان را به زیبا ترین شکل انجام می دهد. که اکنون در این مقاله ما انواع سبک ها و روش های بازسازی ساختمان را برای شما شرح خواهیم داد تا بیشتر با آن آشنا شوید. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

بازسازی ساختمان به سبک نوین

بازسازی ساختمان به سبک سنتی

سبک های بازسازی ساختمان

هر بنا و ساختمانی پس از چندین سال احتیاج به بازسازی دارد. بازسازی ساختمان روشی صحیح برای تغییر و ایجاد تنوع در محیط خانه و محل کار شما می باشد. بنابراین توصیه می شود که به جای تخریب ساختمان هایی که تنها در ظاهر فرسوده شده اند، برای استحکام و پایداری، آن ها را باز سازی کنید.

لازم به ذکر است که گاهی حتی می توانید فقط قسمتی از محل مورد نظر را بازسازی کنید، به عنوان مثال اگر محل مورد نظر شما منزلتان است، می توانید به دلیل متحمل نشدن هزینه زیاد، فقط به بازسازی آشپزخانه، بازسازی نمای بیرونی یا بازسازی پذیرایی و اتاق نشیمن بپردازید.

بازسازی ساختمان به سبک سنتی

انواع روش های بازسازی ساختمان

حالا بازسازی سبک های مختلفی دارد که قبل از انجام آن باید این اطلاعات را در اختیار داشته باشیم:

۱٫ بازی سازی به سبک سنتی

۲٫ بازسازی به سبک نوین

در این سبک از بازسازی، معماران و مهندسان سعی دارند روش های سنتی قبلی را کنار بگذارند و پدیده ای نو تازه خلق کنند. بازسازی نوین به دو روش زیر انجام می گیرد:

  • روش تیلت آپ

این روش بعد از جنگ جهانی دوم ابداع شد. با روی کار آمدن این روش در آن دوران که سرعت بازسازی و نوسازی ساختمان ها بسیار حائز اهمیت بود، تعمیر و بازسازی ساختمان ها سرعت گرفت. از آن پس این روش دارای اهمیت زیادی در معماری ساختمان ها و بازسازی ساختمان ها قرار گرفت.

در روش تیلت آپ، معمولاد دیوار های بتنی بزرگ در کارگاه قالب گیری و ساخته می شود و با استفاده از ماشین های حمل و نقل سنگین به محل مربوطه آورده شده و نصب می شوند. این روش علاوه بر سرعت بخشیدن به عملکرد کار دارای معایبی می باشد که یکی از آن ها ایجاد شکاف بین دیوار ها می باشد.

  • روش متال استوود وود استوود

در این روش، اسکلت ساختمان را با مصالح فلز یا چوب در کارگاه ها می سازند و سپس با ماشین های سنگین، آن را در محل مورد نظر قرار می دهند. این روش باعث می شود بازسازی و نوسازی ساختمان وقت انرژی کمتری بگیرد و همانند روش تیلت آپ سرعت اجرا را بالا می برد.

روش های بازسازی ساختمان

روش بازسازی حفاظتی ساختمان

روش بازسازی سبکی ساختمان

انواع روش های بازسازی بنا

همانطور که بازسازی ساختمان سبک های مختلی دارد، روش های متفاوتی هم دارد. که در ادامه با مهم ترین روش های ان آشنا خواهید شد.

۱٫ روش بازسازی حفاظتی ساختمان

در روش بازسازی حفاظتی ساختمان، درواقع بنا از نظر ساختاری تضعیف شده است و هدف از بازسازی آن تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی بخش های اصلی آن از جمله دیوار ها وستون خواهد بود. در حقیقت تعمیر و بازسازی برای کل ساختمان انجام می شود. در روش حفاظتی ساختمان همه ی قسمت های بنا و ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد. در این روش، قبل از بازسازی باید مطالعه مفصلی روی ویژگی های مختلف ساختمان و مصالح آن صورت بگیرد زیرا باید مراحل بازسازی بسیار حساس می باشد و تعمیر به خوبی و به طرز درستی انجام شود.

۲٫ روش بازسازی سبکی یا آناستیلوز ساختمان

این روش به این صورت انجام می پذیرد که قسمت های جایگزین برای قسمت های فرسوده در نظر گرفته می شود، ولی تغییرات زیادی در ظاهر بنا دیده نمی شود. زیرا قسمت هایی که جایگزین می شوند شباهت زیادی به قسمت های قبلی خواهند داشت از این رو در این نوع بازسازی نمای ابتدایی ساختمان حفظ می شود. به همین دلیل در بازسازی بناهای تاریخی فرسوده که حفظ ظاهر آن ها دارای اهمیت بالایی می باشد و نباید هارمونی و سبک قبلی از بین برود از روش آناستیلوز استفاده می کنند. در این روش شباهت بسیار زیادی بین طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.

 

۳٫ بازسازی به روش پاکسازی سبکی

یکی دیگر از روش های بازسازی، روش پاکسازی سبکی است. در این روش  قسمت هایی که روی ساختمان قرار دارد و باعث فرسوده شدن، ضرر رساندن و از بین رفتن آن می شود، پاکسازی شده و با حذف این موارد و اضافات نامناسب که اصالت بنا را زیر سوال می برد، ساختمان بنا جان تازه‌ ای به خود می‌گیرد و طول عمر آن بالاتر می رود.

۴٫ روش بازسازی تکمیلی ساختمان

در این روش بازسازی ساختمان، قسمت هایی از بنا که از دست رفته است و فرسوده شده است را از بین می برند باید بازسازی و تکمیل شود. این کار به این دلیل انجام می شود که طول عمر ساختمان بالا رود و بتوان همچنان از آن استفاده کرد. معمولا در بسیاری از ساختمان های فرسوده در شهر ها از این روش بازسازی برای استفاده مجدد یک ساختمان استفاده می شود.

بازسازی آشپزخانه ساختمان

بازسازی پذیرایی

کلام آخر

روش های بازسازی ساختمان که به آن ها اشاره کردیم به صورت جزئی بودند. ولی به طور کلی روش های بازسازی ساختمان یا به صورت حفاظتی و یا به صورت سبکی انجام می شود. و سبک های بازسازی نیز یا نوین هستند یا سنتی که امروزه معماران بیشتر از روش های نوین استفاده می کنند.

اکنون با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانید با خیالی آسوده بازسازی محل مورد نظر خود را به شرکت جهان ساخت شارین بسپارید. شرکت شارین با زیبا ترین و جدید ترین روش ها های بازسازی و طراحی بنای شما می پردازد. درصدرتی که قصد بازسازی بنایی را دارید قبل از هر اقدامی با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ با مشاوران و متخصصان مفنی شارین آرک تماس حاصل فرمایید.

بازسازی به سبک سنتی