12
مهر

معرفی سبک کلاسیک در معماری

امروزه اغلب مردم برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود از سبک های متفاوتی استفاده می کنند. شاید به نظر برسد که سبک مدرن امروزه محبوب تر باشد، اما هنوز هم هستند افرادی که طرفدار سبک کلاسیک وسنتی برای منزل و یا محل کار خود باشند. این دسته از افراد معتقدند که سبک کلاسیک راحتی و گرمای دوران گذشته را یادآوری می کند و حس آرامش و اطمینان خاطر را در منزل به ارمغان می آورد. جذابیت سبک کلاسیک در این دوره به دلیل اصالتی است که این سبک برخوردار می باشد و نمایی جذاب و دلنشین را به خانه می بخشد.  اگر می خواهید از سبک کلاسیک برای محل مورد نظر خود بهره ببرید باید به نکاتی در خصوص این سبک توجه نمایید. بنابراین در ادامه به معرفی سبک کلاسیک در معماری میپردازیم، پس در این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف معماری کلاسیک

معماری کلاسیک گونه ای از معماری می باشد که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است. در واقع این سبک از معماری بین قرن های ۱۷ تا ۱۹ میلادری در اروپا نمایان شده است. سبک های زیادی الهام گرفته از سبک کلاسیک می باشند. یکی از سبک های اصیل و یادآور مکان های تاریخی، سبک کلاسیک می باشد که قدمت آن به دو هزار سال می رسد.

سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که کمی رنگ و روی سبک معاصر را به خود گرفته است. این سبک، ویژگی ها و شاخص های مختص به خود را دارد که سبب تمایز این سبک با دیگر سبک های دکوراسیونی می شود. همه المان هایی که در این سبک مورد استفاده قرار می گیرد، تعریف دقیق و معینی دارد. به عنوان مثال در این نوع طراحی به شدت به نظم و تقارن اهمیت داده می شود. و هر وسیله ای مکان و محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. پس می توان نتیجه گرفته سبک و طرای کلاسیک پایداری و استقامت خاصی را در فضای مورد نظر شما به وجود می آورد.

مشخصه های دکوراسیون کلاسیک

برای شناخت سبک کلاسیک، فقط کافیست چند مشخصه را در معماری یک خانه قابل توجه قرار دهید:

۱٫ استفاده از وسایل اصیل و طبیعی

استفاده از وسایل و دکور ارزان قیت به هیچ عنوان در سبک کلاسیک معنایی ندارد. تمامی دکور و وسایلی که ر این نوع سبک معماری به کار برده می شود اصیل و طبیعی هستند. از این رو استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه در این نوع معماری بسیار رواج دارد. در دیوار ها و ستون های خانه از گچبری های طرح قدیمی و سنتی استفاده می شود. در استفاده از چوب بسیار حساسیت به خرج داده می شود و چوبی که در این نوع طراحی به کار برده می شود چوب کاملا طبیعی می باشد. استفاده از سنگ های گران قیمت و زیبا یکی دیگر از ویژگی های این سبک می باشد. به عنوان مثال در کف پوش های پذیرایی، آشپزخانه و حمام از سنگ مرمر استفاده می شود.

استفاده از چوب طبیعی در سبک کلاسیک استفاده از سنگ مرمر در سبک کلاسیک

۲٫ استفاده از ترکیب های رنگی روشن

ترکیب رنگ را نباید در این سبک فراموش کرد، زیرا المان بسیار مهمی در جلوه دادن در سبک کلاسیک می باشد. در معماری سبک کلاسیک رنگ هایی به کار برده می شود که به فضای خانه وقار و شخصیت می بخشد. رنگ هایی در طیف قهوه ای ، بژ و کرم که رنگ هایی روشن هستند و آرامش خاصی را در فضا ایجاد می کنند. باید دقت کرد که در ترکیب این رنگ ها باید تضادی از رنگ را در فضا ایجاد کرد که سبب بوجود آمدن یکنواختی در رنگ بندی نشود.

مهم ترین رنگی که در این سبک استفاده می شود رنگ سلطنتی و پر زرق و برق طلایی می باشد که بیشتر در وسایل و پارچه های آن استفاده می شود. نکته ای که باید در ترکیب بندی رنگ ها در سبک کلاسیک در نظر داشته این می باشد که نباید فضایی دلگیر و تاریک را به وجود آورد.

ترکیب رنگی در دکوراسیون کلاسیک

استاده از رنگ های روشن در دکوراسیون کلاسیک

۳٫ استفاده از لوستر و شمع

برای ایجاد روشنایی در دکوراسیون کلاسیک معمولا از لوستر های کریستالی، لامپ های بیرنگ و یا حباب های شیشه ای گران قیمت استفاده می شود. استفاده از لوستر ها در سبک کلاسیک معمولا در وسط سقف می باشد تا سبب به وجود آمدن یک فضای دل انگیز شود. نور هایی که در این لوستر های به کار برده می شود نورهایی گرم می باشد زیرا سبب کلاسیک تر شدن فضا می شوند.

روش دیگری که در نورپردازی کلاسیک استفاده می شود، شمع های بلند با پایه شمع های برنز بلند می باشد، که چهره ای قدیمی تر را در فضا به وجود می آورد.

استفاده از لوستر های گرانقیمت در دکوراسیون کلاسیک

استفاده از شمع های بلند در دکوراسیون کلاسیک

۴٫ استفاده از پارچه های سنگین

محبوب ترین پارچه های طرفدار سبک کلاسیک پارچه های سنگین ساتن و ابریشم می باشد. و برای مجلل ساختن فضای اتاق از پارچه های مخمل نیز استفاده می کنند. در دکوراسیون کلاسیک معمولا از فرش های دستبافت مانند گلیم ها و فالیچه های شرقی استفاده می شود.

استفاده از پرده ابریشم در سبک معماری کلاسیک

استفاده از فرش دستبافت در طراحی معماری کلاسیک

 

۵٫ استفاده از مبلمان های چوبی

مبلمان استفاده شده در سبک طراحی کلاسیک، شامل چوب های طبیعی و روکش های چرمی می باشند. مبلمان سبک کلاسیک معمولا جلا داده می باشند، زیرا برق آن ها در فضای خانه جلوه ای زیبا و چشم نواز ایحاد می کند.

استفاده از مبلمان چرم در معماری کلاسیک

استفاده از مبلمان چوبی در طراحی کلاسیک

کلام آخر

اکنون که کمی با سبک کلاسیک و معماری های خاص و ویژگی های منحصر به فرد این سبک آشنا شدید، ممکن است علاقه شما به این سبک بیشتر شده باشد. اگر می خواهید در فضای داخلی خانه و یا محل کار خود سبک کلاسیک را به کار ببرید حتما باید طراحان متخصص در این زمینه فضای مورد نظر شما را مورد بررسی قرار دهند نکات و شاخصه های لازم را در خصوص این سبک به شما یادآور شوند. و سپس به بازسازی ساختمان شما بپردازند.

متخصصان حرفه ای و خلاق شارین آرک با ارائه بهترین خدمات و زیبا ترین طرح ها می توانند لبخند رضایت را در چهره شما بنشانند. و شما را صاحب خانه ای جذاب و کلاسیک کنند تا آرامش را در تمام فضای خانه خود احساس کنید. برای مشاوره و سفارش طراحی و بازسازی می توانید با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.