25
خرداد

معرفی مزایا و معایب کابینت های چوبی

با استفاده از چوب طبیعی و رگه ها و گره های نامنظمی که در سطح آن وجود دارد، می توان خلاقانه ترین طراحی و دکور را برای کابینت آشپزخانه خلق نمود. کابینت‌ چوبی به دلیل این که از دل طبیعت برخواسته، نسبت به دیگر انواع کابینت های آشپزخانه با سلامت روحی و جسمی انسان سازگاری بیشتری دارد. اصالت و رنگ و بوی چوب باعث می شود آرامش به درون خانه نفوذ کند. رنگ چوب، گرم و انرژی بخش است و حس گرما و صمیمیت را به بیننده القا می کند. مهم تر از همه آن که با هر دکوراسیونی به سبک کلاسیک و حتی مدرن به راحتی هماهنگ می شود. مدل کابینت چوبی ویژگی ها و مزایای خوبی دارد اما در کنار آن معایب کابینت‌ چوبی هم وجود دارند که این موارد را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چوب گردو، افرا، بلوط ، راش، روسی و … از بیشترین و پر کاربرد ترین چوب ها در ساخت و طراحی مدل کابینت‌ چوبی آشپزخانه هستند.

کابینت‌ چوبی در دو نوع ساخته می شوند: در نوع تمام چوب یا کابینت چوبی کلاسیک بخش های مختلف بدنه و درب های کابینت از چوب طبیعی ساخته می شود. این نوع کابینت بسیار خاص و گران قیمت و مناسب منازل مجلل می باشد. اما در نوع دوم کابینت های چوبی، یونیت یا همان بدنه کابینت از جنس غیر چوب اما روکش و درب های آن از چوب یا روکش چوبی می باشد. این مدل کابینت روکش چوب طبیعتاً قیمتی پایین تری نسبت به کابینت تمام چوب دارد.

مزایای کابینت چوبی

مزیت های کابینت چوبی

مزایای کابینت‌ چوبی

اطلاعات جامع در مورد معایب و مزایای کابینت‌ چوبی در یک جا این امکان را به شما می دهد تا در انتخاب جنس مناسب برای سفارش کابینت و دکوراسیون آشپزخانه بهتر عمل کنید.

  • طرح های زیبای چوب

کابینت‌های چوبی ظاهری بسیار زیبا دارند. بافت‌های متفاوت چوب سبب می‌شود، تا هر طرح و نقش و نگاری را که می‌خواهید بر روی کابینت‌ها پیاده کنید. کابینت‌ چوبی را می‌توانید با توجه به سبک خانه انتخاب کنید. کابینت‌های چوبی ارزش و زیبایی خانه را دو چندان می‌کند. شاید یکی از دلایل و مزایای کابینت چوبی که این قدر آن را جذاب نموده بافت های متفاوت انواع چوب ها با یکدیگر است در واقع شما دو بافت کاملا یکسان از چوب نمی توانید بیابید.

  • انطباق پذیری

انعطاف پذیری چوب باعث می‌شود، هر طرحی که شما سفارش دهید، روی چوب نقش ببندد. در واقع چوب ابزار خوری بالایی دارد. بنابراین دقیقا می‌توان همان چیزی را ساخت که فرد به دنبال آن است. می‌توان انواع شکل و طرح را بر روی چوب پیاده کرد. طوری که به خوبی با دکوراسیون خانه تان سازگار باشد و طرحی منحصر به فرد ایجاد کرد.

  • دوام بالا  کابینت‌ چوبی

اگر جنس چوب کابینت شما مرغوب باشد از دوام بالایی برخوردار خواهد بود. بنابراین شما می‌توانید سال‌های سال از آن استفاده کنید. به طور مثال چوب بلوط سفید عمر بسیار بیشتری نسبت به بلوط قرمز دارد. بنابراین سعی کنید بیشتر هزینه کنید و یک کابینت‌ چوبی مرغوب سفارش دهید. با اینکار می‌توانید مدت طولانی تری از کابینت استفاده کنید.

  • تنوع زیاد کابینت‌ چوبی

چوب انواع مختلفی دارد. قیمت، ظاهر و دوام هر یک از مدل‌های چوبی با یکدیگر متفاوت است. بنابراین می‌توانید با توجه به سلیقه خود و دکوراسیون خانه، چوب مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش ساخت دهید.

  • قابلیت نصب انواع دستگیره و ابزار

می‌توانید با توجه به سلیقه خود از انواع دستگیره بر روی کابینت استفاده نمایید. همین امر نیز زیبایی کابینت‌های چوبی را دو چندان می‌کند. این در حالی است که شما در کابینت‌های فلزی، نمی‌توانید اینکار را کنید.

مزایا و معایب کابینت چوبی

مزایا و معایب کابینت‌ چوبی

انطباق پذیری کابینت های چوبی

دوام بالا از مزایای کابینت‌ چوبی

مزایا و معایب کابینت چوبی

زیبایی کابینت چوبی

کابینت چوبی رنگ گرم

ظرافت کابینت چوبی

معایب کابینت‌ چوبی

همانند دیگر انواع جنس و مواد اولیه کابینت، مزایا و معایب کابینت‌ چوبی نیز متعدد می باشد. امکان صدمه دیدن کابینت‌ چوبی با آب و یا هجوم حشرات از نقایص اصلی این نوع کابینت می باشد. حشرات می توانند به چوب خیلی ساده تر از سایر مواد آسیب برسانند. بعضی از چوب ها آسیب پذیری بیشتری در مقابل آب و هجوم حشرات دارند و انتخاب چوب هایی مانند ساج و سرو که مقاومت بیشتری در مقابل این تهدیدات دارند می تواند کمک کننده باشد.

  • هزینه نصب و نگهداری بالا

کابینت‌های چوبی، نسبت به کابینت‌های فلزی از هزینه تعمیر و نگهداری بالایی برخوردارند. برای نصب کابینت‌های چوبی، حتما نیازمند نصاب هستید. در صورتی که در کابینت‌های فلزی چنین نیست. همچنین برای ساخت کابینت‌های چوبی، هزینه بالایی باید بپردازید. اگر کابینت‌ چوبی خراب شود، شاید مجبور شوید کابینت جدید تهیه کنید و یا هزینه تعمیر زیادی بپردازید.

  • آسیب پذیری

جنس کابینت‌های چوبی طوری است که به راحتی آسیب می‌بینند، به ویژه اگر جنسی که انتخاب کرده اید مرغوب نباشد. بنابراین باید دقت کنید. از طرفی چوب در برابر آب به راحتی خراب می‌شود. بنابراین کابینت‌های چوبی عایق رطوبت و حرارت نیستند. البته این ویژگی تا حدودی به نوع چوب نیز بستگی دارد.

  • بهداشت کم

اولین مساله در بحث بهداشت تجمع حشرات موذی می باشد اما از طرفی هم گرد و خاک یا چربی به راحتی از روی سطح آن پاک نمی‌شود. بنابراین اگر به طور مرتب تمیز نشود چربی و آلودگی بر روی آن ماندگار شده و غیر بهداشتی می شود.

طرح متنوع کابینت چوبی

رنگ طبیعی در کابینت چوبی

رنگ طبیعی چوب در کابینت

طرح های زیبا کابینت چوبی

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

مزایا و معایب کابینت‌ تمام چوبی

کابینت آشپزخانه چوب

مزایا و معایب کابینت‌ چوبی آشپزخانه

کابینت چوبی کلاسیک یا مدرن

در مقاله با طراحی کابینت رومی وارد قصر رویاهای خود شویم! به طور کامل پیرامون مدل و طراحی کابینت به سبک کلاسیک صحبت کردیم. استفاده از چوب در طراحی کابینت به سبک کلاسیک یکی از اصلی ترین انتخاب های مواد اولیه است که به بهترین حالت می تواند ویژگی های تجملاتی و اشرافی سبک کلاسیک را نمایان کند.
در سبک مدرن کابینت، مهم ترین اصل سادگی است و برای افرادی که به خلوت بودن فضا اهمیت می‌دهند مناسب خواهد بود. طراحی و مدل کابینت چوبی مدرن بیشتر به این شکل است که یونیت یا همان بدنه از ام دی اف و درب ها از چوب ساخته می شود و یا این که به سبک روستایی پیش رفته و تنها صفحه روی جزیره یا کابینت از چوب بدون هیچ گونه کنده کاری و منبت کاری استفاده می کنند.

از آن جایی که ساخت و طراحی کابینت مدل چوبی کلاسیک و حتی مدرن نیاز به دانش و تبحری خاص دارد، بهتر است بدون دریافت اطلاعات لازم در مورد معایب و مزایای کابینت چوبی اقدام به سفارش نکنید و قبل از سفارش از خدمات مشاوره رایگان شارین آرک بهره مند شوید.  چرا که ممکن است جنس نامرغوبی را سفارش دهید و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری را دو چندان می‌کنید. برای خرید و سفارش کابینت چوبی مرغوب با متخصصان ما در شرکت جهان ساخت شارین با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس بگیرید.