08
آبان

نکات مهم در طراحی داخلی اداری

با توجه به اینکه امروزه بیشتر کارمندان وقت خود را در اداره می گذارند و در کنار زندگی شهری و استرس نیاز هست تا محیط اداره از نظر روانشناسی طوری باشد تا کارمندان احساسی بهتری نسبت به محل کار داشته باشند. کار کردن در یک فضای راحت و جذاب می تواند نقش مهمی در روحیه و بهره وری افراد در محیط کار داشته باشد. از این رو طراحی اداری، از مهم ترین موضوعاتی است که ذهنیت مخاطبان سازمان ها، ادارات، شرکت ها، و… در مورد آن مجموعه شکل می دهد. بنابراین شارین آرک قصد دارد در این مقاله نکات مهمی در مود طراحی داخلی و دکوراسیون اداری با انواع نورپردازی ، رنگ بندی، مبلمان و …  را برای شما شرح دهد تا بتواند به شما در زمینه اجرای طراحی اداری کمکی کرده باشد.

رنگ مناسب در طراحب اتاق کار

 

طراحی اداری

طراحی داخلی اداری

طراحی اداری برای یک شرکت یا دفتر کار به درستی می تواند در موفقیت کسب و کار شما تاثیر بگذارد. به عبارتی طراحی اداری و محیط کار تاثیر مستقیمی با افزایش یا کاهش عملکرد سازمانی دارد و اگر طراحی داخلی محیط کار به طور صحیحی انجام شود سبب رضایت کارکنان، افزایش راندمان و بازدهی آن ها، حس مالکیت و تعلق، مشارکت و کار تیمی کارکنان می شود که در نهایت رضایت شغلی را میسر می سازد.

از این رو بسیار مهم است که برای طراحی و اجرا از افراد خبره، با دانش و با تجربه کافی در این زمینه بهره ببریم. روند طراحی اداره ها بطور مداوم در حال تحول هستند. تجهیزات باید متناسب با محل کار شما باشند و نحوه برنامه‌ریزی آن می‌تواند نقش حیاتی در بهره‌وری کارمندان و اعتماد به تیم داشته باشد. مدیران باید اطمینان حاصل کنند که محیط کار احساس خوش‌آیندی برای کارمندان ایجاد کرده و همچنین باعث پرورش یک فضای دلپذیر در محیط برای کار و هم‌کاری شود.

طراحی دکوراسیون اداری احتیاج به تخصص و مهارت بیشتری نسبت به منازل مسکونی دارد زیرا دکوراسیون منزل باید مطابق سلیقه افراد ساکن در آن باشد اما محیط های اداری باید به گونه ای باشد تا علاوه بر رسمی بودن محیط و داشتن هنجار و نظم با مخاطب خود با هر سلیقه ای ارتباط بر قرار کند و جذاب و دلنشین باشد چون منافع سازمانی در آن اولویت بسیار زیادی دارد و محیط می تواند در جذب اعتماد مشتری تاثیر گذار باشد.

طراحی داخلی اداری

برای طراحی داخلی اداری باید نکاتی را مورد توجه قرار داد و مطابق با آن ها اقدام به اجرای آن طرح کرد. مواردی که باید به آن ها توجه کنید شامل نکات زیر می باشد:

۱٫ جداسازی فضا

یکی از نکات مهم در طراحی داخلی اداری و دفتر کار جداسازی فضا های مختلف شرکت می باشد. جداسازی محیط کار پرسنل و قرار دادن حریم شخصی برای آنها به افزایش تمرکز و آرامش روانی کارمندان منجر خواهد شد. از این رو در طراحی دکوراسیون اداری از انواع پارتیشن بندی های مناسب برای جداسازی محیط کار کارمندان استفاده می شود. پارتیشن بهترین گزینه برای تقسیم بدی و خصوصی سازی حریم کارمندان است.

بهتر است در استفاده از پارتیشن از پارتیشن های شیشه ای یا پرده هایی استفاده کنید که کارمندان بتوانند یکدیگر را ببینند.

پارتیشن

۲٫ انتخاب رنگ مناسب

یکی از مواردی که در طراحی و دکوراسیون اداری شیک باید مد نظر قرار داد انتخاب رنگ مناسب برای دفتر کار می باشد. امروزه برای زیبا سازی و رنگ بندی به منظور طراحی و دکوراسیون اتاق اداری از رنگ های روشن و چشمگیر استفاده می شود زیرا تاثیر روان شناسی مثبتی بر روی کارمندان دارد. در انتخاب رنگ اولین گزینه برای همگان رفتن به سراغ رنگ‌هایی است که در طراحی لوگو و برند شرکت و کمپانی به کار گرفته شده‌اند. پس با تاثیر بسیار زیادی که رنگ در طراحی اداری دارد در انتخاب آن دقت بسیار زیادی باید به خرج داد.

انتخاب رنگ اتاق کار

۳٫ نورپردازی مناسب

از مهم ترین کارها و نکات طراحی اداری، دقت در میزان روشنایی اتاق ها و محیط می باشد. توجه داشته باشید که نور مناسب در محیط کار سبب می شود تاثیر مستقیم بر افزایش انرژی کارکنان داشته باشد. محیط های تاریک با نور کم بیشتر برای رسیدن به آرامش و استراحت مناسب می باشد پس توصیه می شود برای محیط اداری از نور کم استفاده نکنید زیرا نبود نور کافی  در محیط کار باعث خستگی و خواب آلودگی پرسنل می شود.

نور طبیعی یک ویژگی اساسی در طراحی داخلی دفتر شما است و استفاده مؤثر آن می تواند آرامش و محیطی ایجاد کند. نه تنها دفتر شما را جذاب تر می کند، بلکه فضای مثبتی نیز ایجاد می کند و باعث بهبود رفاه کارمندان می شود. بنابراین تا حد امکان سعی کنید محیط هایی را برای دفتر کار خود انتخاب کنید که دارای پنجره و نور طبیعی هستند.

 

۴٫ تهیه مبلمان و میز مناسب

آنچه در طراحی داخلی اداری از اهمیت بالایی برخوردار است تهیه مبلمان و میز های مناسب و در عین حال استاندارد می باشد. برای اینکه بتوانید در طراحی دکوراسیون داخلی اداری خلاقانه عمل کنید، بهتر است قبل از خرید هر یک از تجهیزات ابتدا به درستی جستجو کنید تا گزینه های مناسب و شیک تری را خریداری نمایید. انتخاب مبلمان اداری که شامل میزهای کار استاندارد و نیز مبل و صندلی های ویژه کارمندان و ارباب رجوع می شود در موفقیت آمیز بودن طراحی داخلی دفتر اداری تاثیر بالایی دارد.

برای چیدمان مناسب مبلمان اداری جهت داشتن یک دکوراسیون اداری شیک باید به فضای موجود توجه کرد. با توجه به فضای مناسب و سایر وسایل موجود می شود چینش مبلمان را به زیبایی انجام داد.

کلام آخر

اگر قصد بازسازی ساختمان اداری یا طراحی آن را دارید باید به نکاتی که در مقاله فوق ذکر شد را مد نظر قرار دهید. به علاوه، این کار را باید به افراد حرفه ای که در این زمینه تخصص و دانش کافی دارند محول کنید. زیرا آن ها می توانند با طراحی و اجرای ایده های متفاوت و نو فضایی برای شما به وجود بیاورند که در آن آرامش کافی داشته باشید و بتوانید با تمام انرژی به ار های خود بپردازید. برای این کار می توانید از تیم حرفه ای و با مهارت شرکت جهان ساخت شارین کمک بگیرید که با تجربه های بسیار در زمینه طراحی و بازسازی و اجرای پروژه های مختلف در زمینه کناف ، غرفه نمایشگاه ، محیط اداری و… می تواند گزینه ای مناسب برای کار شما باشد.