طراحی نما | انواع طراحی نما و نقش آن | طراحی نمای ساختمان | شارین آرک | 91007005_021

طراحی نما

شارین آرک > خدمات > طراحی نما

طراحی نما

در سال های اخیر پس از مطرح شدن دوباره اهمیت فضاهای عمومی و ارزش زندگی شهری، طراحی نما اهمیت دوباره ای یافته است. نما حاکی از موقعیت فرهنگی سازندگان ساختمان است و نشانگر میزان نظم طرح ساختمان، امکانات و ذوق تزیین و خانه آرایی طراح و مالک است. نمای ساختمان تاثیر بسزایی در تلقی و برداشت اشخاص از کیفیت و نوع ساخت پروژه شما دارد، بنابراین طراحی آن از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. جهت داشتن انواع نما های زیبا برای ساختمان خود باید از طراح و معماران حرفه ای و متخصص راهنمایی و مشاوره بگیرید و در صورت نیاز طراحی خود را به آن ها بسپارید. شارین در خدت شماست تا نمای ساختمان شما را به زیباترین شکل طراحی و اجر نماید.

نقش طراحی نما در ساختمان

نما یک مولفه زیبایی است که به تعریف زیبایی شناسی معماری ساختمان کمک می کند. اما افزون بر این موضوع، در عملکرد انرژی داخلی یک ساختمان نیز نقش اساسی دارد. نما ها می توانند در اشکال و اندازه های زیادی طراحی شوند و واقعا فرصتی برای معمار ایجاد می شود که خلاقیت و هنر خود را به نمایش در بیاورد.

هویت یک ساختمان با طراحی نمای آن مشخص می شود و در ذهن مخاطب باقی می ماند. علاوه بر بحث زیبایی شناسی، طراحی نمای یک ساختمان باید تاثیری ماندگار بر محیط زیست داشته باشد. ایده ها و خلاقیت هایی که در طراحی نما در ساختمان به کار گرفته می شود، ممکن است راندمان انرژی را بالاتر ببرد و سبب ایجاد فرصت هایی جدید شود. مثلا یک ساختمان با طراحی نمای مناسب، می تواند مانع از یک طوفان شدید در منطقه یا محله شود.

اهمیت طراحی نمای ساختمان امروزه نه تنها در کشورهای مدرن و پیشرفته آشکار شده است بلکه شما می توانید در کشورهای جهان سومی و دور افتاده ترین نیز شاهد طراحی زیباترین و بی نظیرترین نماهای ساختمان نیز باشید.

طراحی نمای ساختمان

انواع طراحی نما ساختمان با مصالح مختلف

معماران برای طراحی نمای ساختمان و زیباتر شدن آن در طول دوران های مختلف متریال ها و نما های مختلفی را امتحان کرده اند و انواع مختلفی برای آن در نظر گرفته اند. اما رایج ترین مصالح برای نمای ساختمان شامل موارد زیر می باشد:

·        نمای استیل

نمای استیل از پر کاربرد ترین انواع طراحی نما در ساختمان های تجاری می باشد. نمای استیل مقاومت بالایی دارد و متریال آن به اندازه کافی در برابر عومال خارجی و محیطی مانند باد، باران، طوان و … مقاوم باشند.

·        نما پرده ای

نمای پرده ای نمای سبکی می باشد . معمولا اگر می خواهید ساختمان جلوه طبیعی خودش را حفظ کند، می توانید یک روکش سنگی یا یک پرده کاشی کاری شده را بر روی ساختمان بچسبانید.

·        نمای کامپوزیتی

نمای کامپوزیتی از انواع نما های ساختمان به سبک مدرن می باشد.  عمده دلیل استفاده از این نما، سبک بودن در عین مقاومت بالا است. با استفاده از نمای کامپوزیتی می توانید یک ظاهر امروزی و نو به ساختمان خود بدهید.

·        نمای شیشه ای

نما های شیشه ای از دو پوسته تشکیل می شوند. به این دلیل که از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری کنند. با استفاده از نماه های شیشه ای در ساختمان خود تابستانی خنک و زمستانی گرم را در خانه خود تجربه خواهید کرد. نصب شیشه در نمای بیرونی ساختمان علاوه بر قابلیت جداشدن و نوررسانی به داخل ساختمان سبب کاهش بار مرده ساختمان های بلند، جایگزینی شیشه به جای فضاهای پرت، سرعت در اجرای پروژه، قابلیت دید نمای بیرونی و یک نمای ظریف و سبک در ساختمان ها می باشد.

انواع طراحی نما

·        نمای آجری

آجر نانشی از گذشته می باشد و استفاده از آن در نماهای امروزی یادآور رنگ و بوی گذشته می باشد. متریال آجر دارای ضریب انتقال حرارتی پایین است و در نتیجه از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

·        نمای سنگی

استفاده از سنگ در نمای ساختمان از قدمت بالایی برخودار است. این مصالح از محبوب ترین نماهای معماری است که در سبک های مختلفی از معماری قابل استفاده می باشد. نمای سنگی ظاهری ویژه به ساختمان می بخشد و از مقاومت بالایی نیز در برابر عوامل محیطی برخوردار است.

·        نمای چوبی

چوب، یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام در طبیعت می باشد. منظور از نمای چوبی، ترمووود می باشد که اگر چه سابقه زیادی در کشور ما ندارد اما در این مدت کم محبوبیت زیادی یافته است وبسیار مورد توجه عمو قرار گرفته است.

·        نمای بتن اکسپوز

نمای ساختمان هایی که از بتن اکسپوز ساخته می شوند سطح کار در نهایت بسیار صاف و صیقلی می باشد که امروزه نیز این نوع طراحی بسیار مورد توجه معماران سبک مدرن قرار گرفته است. در این نوع طراحی، کیفیت ظاهری و سطح بتن از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که متوجه شدید، طراحی نما نقش حیاطی در زیبایی ظاهری یک ساختمان دارد و به آن سازه هویت و اعتبار خاصی می بخشد. اگر به دنبال یک طراح خاص هستید و هنوز تصمیمی نگرفته اید، آن را چگونه عملی کنید، توصیه می کنیم پروژه و کار های خود را به گروه طراحی و معماری شارین بسپارید تا از فواید بی نظیر این نوع طراحی نما و معماری بهره مند شوید. برای ثبت سفارش و جهت همکاری با این تیم حرفه ای و متخصص می توانید با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. شارین علاوه بر طراحی نما ، انواع خدمات دیگر مانند طراحی داخلی ، محوطه سازی ، بازسازی ساختمان را نیز برای شما انجام می دهد برای انواع خدمات معماری و طراحی داخلی می توانید با متخصصان شارین در ارتباط باشید.

به کمک نیاز دارید؟