محوطه سازی | شارین آرک

محوطه سازی

شارین آرک > خدمات > محوطه سازی

محوطه سازی

 

افراد بسیار زیادی وجود دارند که به زیبایی فضای بیرونی ساختمان خود اهیمت بسیار زیادی می دهند. آن ها معتقدند همانطور که به فضای داخلی خانه رسیدگی می‌شود و مورد توجه همگان قرار می‌گیرد، باید به فضای بیرونی نیز توجه کرد. محوطه سازی که یکی از راه های زیبا سازی محیط اطراف خانه می باشد علاوه بر نقش موثری که در زیبایی فضا و باغ ویلای شما دارد، می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای مشارکت در کاهش آلودگی هوا به شمار آید. محوطه سازی دارای اصول و قوانینی است که قبل از شروع کار باید از آن ها آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید به نتیجه مطلوب برسید. شارین قصد دارد در ادامه این مطلب به این اصول و ضوابط طراحی محوطه بپردازد و تمامی آنچه را که شما در خصوص محوطه سازی نیاز دارید بدانید را به شما ارائه دهد.

محوطه سازی چیست ؟

در ترجمه واژه انگلیسی Landscaping به کلمه فارسی محوطه سازی می رسیم. این واژه در اصطلاح فارسی برای هر گونه محوطه سازی از جمله، محوطه سازی مجتمع مسکونی، ویلا، باغ ویلا، تالار ها، شهرک ها، مجتمع های توریستی و هر مکان دیگری که بتوان با کمک گیاهان، آبنما، آلاچیق، موزاییک و سنگ های رودخانه فضای سبز و دلنشینی ایجاد کرد به کار می رود.

چگونگی انتخاب اجزا و طراحی و دیزاین هریک از آن‌ها علاوه بر هنر و تجربه طراح، سلیقه و دلخواه صاحب ‌خانه و کارفرما را می‌طلبد و به طور کلی محوطه سازی به نسبت ذوق و تخصص طراح در امر دیزاین و متودهای مدنظر صاحب محوطه، متغیر خواهد بود.

طراحی محوطه

طراحی محوطه یا محوطه سازی با شرکت شارین

شارین آرک برای این امر مهم ابتدا باید با توجه به مساحت، نوع فضای مورد نظر و نوع کاربری آن یک طرح سه بعدی ابتدایی تهیه می کند. این امکان وجود دارد تا در حین مراحل اجرایی محوطه سازی این طرح ابتدایی با توجه به وجود موانع یا شرایط موجود سازه دستخوش تغییراتی شود تا نتیجه کار طرح نهایی را رقم بزند. در نگاه افراد غیر حرفه‌ای شاید فرآیند ساده‌ای شامل جدول کشی و ایجاد فضای سبز به نظر آید. اما در عملیات اجرایی این پروسه شامل مراحل مختلفی از جمله آماده سازی محوطه، خیابان کشی، پیاده رو سازی، بررسی شبکه آب و فاضلاب، آب رسانی، ایجاد و بررسی شبکه برق و گاز و در نهایت پینش و جا گذاری همه المان‌های مربوطه در محل مورد نظر می‌باشد.

مراحل ذکر شده با توجه به پروژه‌های مختلف و الزامات مربوط به هر یک مانند محوطه سازی برای ویلا یا شهرک مسکونی کم و بیش متغیر است، اما در اصول اجرایی تفاوت چندانی ندارد. الزامات محوطه سازی برای یک شهرک مسکونی شامل تعیین نقاط امن، در نظر گرفتن فضا متناسب با جمعیت شهرک، ایجاد دسترسی برای نقاط مختلف شهرک و در نظر گرفتن تراکم مناسب برای آن را شامل می‌شود.

نکات مهم در طراحی محوطه یا محوطه سازی

استفاده از المان‌ها مختلف در محوطه سازی بستگی زیادی به مکان اجرای آن دارد با این وجود در ادامه تعدادی از اصلی ترین این المان‌ها را به شما معرفی می‌نماییم. با ما همراه باشید:

  • فضای سبز

فضای سبز به ایجاد پوشش گیاهی متناسب با منطقه جغرافیایی مکانی که در حال محوطه سازی آن هستید، گفته می‌شود. استفاده از انواع درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان مختلف تزئینی انواعی از عناصر سبز هستند که در محوطه سازی به کار برده می‌شوند. استفاده از انواع فلاور باکس‌های چوبی، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در ایجاد فضای سبزی دلنشین به کار برده می‌شوند.

  • مسیر های دسترسی

ایجاد یک مسیر دسترسی مناسب در محوطه سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پلان محوطه سازی باید به گونه‌ای طراحی گردد تا نه تنها ورود و خروج از آن راحت باشد، بلکه امکان دسترسی آسان به سایر نقاط فضای سبز نیز وجود داشته باشد.

  • سازه های فضای باز

استفاده از مبلمان و دیگر سازه‌های فضای باز از دیگر مواردی هستند که به زیباسازی محوطه بیرونی کمک می‌نماید. استفاده از آلاچیق، پرگولا، نیمکت، آبنما و… تعدادی از این موارد هستند که باعث ایجاد تغییر مناسبی در فضا می‌گردند.

  • اهمیت نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در محوطه سازی به آن توجه نمود چرا که لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب نا ممکن می‌گردد. استفاده از انواع نورپردازی‌های جذاب می‌تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد.

  • کف سازی مناسب

کف سازی مناسب تاثیر زیادی بر کیفیت محوطه می‌گذارد. آنچه که باید در کف سازی مورد توجه قرار گیرد تقسیم مناسب فضا، زیبایی، و دسترسی به بخش‌های مختلف است. استفاده از مواد و مصالح مناسب نیز از دیگر موارد حائز اهمیت در ایجاد این بخش است.

محوطه سازی

مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، همگی تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی فضای بیرونی ساختمان شما می‌گذارند. اما محوطه سازی ویلا و خانه تنها به موارد بالا محدود نمی‌شود. به عنوان مثال در نمونه‌های خاص‌تری از محوطه سازی شما می‌توانید از نهرهای شبیه سازی شده و برکه‌های کوچک استفاده کنید. محوطه سازی گزینه‌های بسیار متنوعی دارد اما آنچه در میان این تنوع گسترده حائز اهمیت است، میزان بودجه شما می‌باشد. در واقع بودجه‌ای را که شما می‌خواهید صرف محوطه سازی کنید، مشخص می‌کند که از کدام یک از موارد متنوع محوطه سازی، برای داشتن فضای زیبای بیرونی بهره ببرید.

اگر می خواهید با بودجه ای که دارید زیبا ترین طراحی محوطه را داشت باشید، می توانید از گروه معماری شارین کمک بگیرید. شارین رویای شما را به واقعیت تبدیل خواهد کرد. برای ارتباط با طراحان و متخصصان شارین و سفارش پروژه با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

به کمک نیاز دارید؟