23
آذر

اصول طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک

به گفته روانشناسان محیط رشد و پرورش کودک تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری شخصیت و رفتار او در آینده خواهد گذاشت. کودکان دارای روحیه لطیف و حساسی هستند. بنابراین آرامش و امنیت آن ها به ویژه هنگام خواب از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو باید به دکوراسیون اتاق کودک اهمیت ویژه ای داده شود تا هم شرایط بازی کردن و سرگرمی باری ان ها فراهم شود و هم محیط خواب مناسبی داشته باشند. سعی کنید تا جایی که امکان دارد رویای کودکان دلبندتان را در اتاق‌شان منعکس کنید. ما در این جا سعی داریم نکات مهم طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه صحیح چیدمان اتاق کودک را برای شما شرح دهیم تا بتوانید اتاقی آرامبخش و کاربردی برای فرزند خود مهیا سازید. پس در ادامه این مطلب همراه شارین باشید.

طراحی اتاق کودک

نکات مهم دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک یکی از متنوع ترین مکان ها در طراحی داخلی است، زیرا هر روزه شاهد سبک و طرحی نو در نوع چیدمان و تزیین دکوراسیون این اتاق ها هستیم. اتاق کودک، روانشناسی خاص خود را دارد و اصول طراحی و دکوراسیون آن کمی متفاوت با سایر فضاها نظیر نشیمن یا اتاق خواب مستر است.

فضای زندگی کودک و نوجوان، باید منطبق بر سن و شرایط سنی وی باشد. نکته ای که در طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان اتاق کودک بیشترین اهمیت را دارد ایجاد تعادل بین کارایی و زیبایی است.

در طراحی داخلی اتاق کودک باید تمام خلاقیت و تخیل خود را در آن به کار ببرید به گونه ای از حس هیجان انگیز در فزرندتان ایجاد کند و سبب خستگی و بی حصولگی او نشود. از این رو باید در طراحی دکوراسیون تمام قسمت های آن از جمله: کفپوش ، دیوارپوش ، سقف ، پرده ، تخت خواب و… نهایت دقت و توجه را به کار برد. علاوه بر این نحوه چیدمان وسایل و تغییر رنگ در دکوراسیون اتاق کودک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق کودک و چیدمان آن به موارد زیر توجه نمایید.

چیدمان اتاق کودک

۱٫ به کار بردن رنگ مناسب

برای انتخاب رنگ اتاق از کودک خود نظر بخواهید و با توجه به سلیقه و علاقه او کار را پیش ببرید. حتی می‌توانید با توجه به شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه او به بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق کودک خود برسید.

در انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق کودک، توجه داشته باشید که رنگ های شاد در اتاق فرزندتان حس و حال و فضایی هیجان انگیز  ایجاد می کند. اما باید دقت کرد که رنگ اتاق را با توجه به شخصیت کودک انتخاب کنید. به عنوان مثال بهتر است در رنگ اتاق کودکان بیش فعال و پر انرژی که جنب و جوش و تحرک بیشتری دارند، از رنگ های سرد مانند آبی  استفاده شود تا شخصیت او را کمی آرام تر کند و حسی آرامبخش در فضای اتاق پدید آورد.

رنگ اتاق کودک

۲٫ توجه به نور و روشنایی

در تنظیم نور و روشنایی اتاق کودک دقت کنید که از انتخاب نور هایی که چشم کودک را اذیت می کنند بپرهیزید. فضا هایی که نور طبیعی و شفاف دارند اثر مثبت بر کودکان می گذارند. به عبارت دیگر اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت.

پنجره و جهت آن در اتاق کودک اهمیتی ویژه ای در ایجاد نور مناسب دارد. از طریق آن نور شمالی به داخل می تابد و شادابی و سحرخیزی را برای کودک شما به بار می آورد. اما نکته مهم برای پنجره های اتاق کودک استفاده از پرده مناسب است تا نور مستقیم خورشید کودک برای کودک آزار دهنده نشود.

نور اتاق کودک

۳٫ استفاده از سرویس خواب مناسب

مهم‌ ترین فاکتوری که در اتاق‌خواب کودک شما قرار می‌گیرد و بیشتر این فضا را به خود اختصاص می‌دهد سرویس خواب می‌باشد. در تهیه سرویس خواب جهت دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک باید توجه داشته باشید تخت خوابی را انتخاب نمایید که ارتفاع کمتری دارد و دارای محافظ یا نرده می باشد. و در چیدمان آن نیز باید توجه کنید که تخت را کنار دیوار قرار داده تا سبب افتادن کودک شما از روی تخت نشود. در هنگام استفاده از رویه تشک و بالشت کودک سعی کنید رنگ ها و طرح هایی را به کار ببرید که مورد علاقه کودک شما باشد و الهام گرفته از شخصیت هایی کارتونی باشد تا فرزند شما بتواند با آن ارتباط خوبی بر قرار کند.

سرویس خواب اتاق کودک

۴٫ دیوار پوش

در طراحی دیوار اتاق کودک می توانید از دیوارپوش های سه بعدی که طرح های کارتونی و و رنگ های شادی دارند استفاده کنید. اما اگر به دنبال هزینه ای کمتر هستید می توانید دیوار های اتاق فرزندتان را به سلیقه خود رنگ آمیزی و نقاشی کرده و طرح و عکس های مورد علاقه کودک خود را بر روی دیوار نصب کنید. عکس‌هایی را که در تعطیلات، در مدرسه یا در روزهای خاصی از او گرفته‌اید به انتخاب خودش در دیوار اتاقش قرار دهید.

دیوارپوش اتاق کودک

۵٫ کفپوش

در اتاق کودک انتخاب کفپوش مناسب یک امر مهم محسوب می شود. زیرا کودکان در هنگام بازی دوست دارند روی زمین غلت بزنند. بنابراین بهتر است کف اتاق فرزند خود را فرش کنید تا از پا، زانو، دست و سایر قسمت های بدن او محافظت شود. حتی می توانید به  جای فرش، از تشک های لاستیکی مخصوص استفاده کنید. کفپوش های لاستیکی علاوه بر کارایی و زیبایی، نرم، راحت و با دوام هستند و علاوه بر همه این ها تمیز نگه داشتن آن ها هم کار ساده ای است.

۶٫ قفسه و کمد

قفسه و کمد علاوه بر نقش کاربردی که دارند، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چیدمان اتاق کودک ایفا می کنند. بنابراین باید در همان مراحل اول طراحی دکوراسیون اتاق به نحوه چیدمان و طراحی آن ها فکر کرد. از این رو به کار بردن یک قفسه قابل تنظیم لازمه دکوراسیون اتاق کودک است که در آن می توان کتاب، عکس، یادداشت و اسباب بازی گذاشت.

قفسه و کمد اتاق کودک

کلام آخر

طراحی داخلی اتاق کودک اگ چه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما نکته ای که مهم است عشق ورزیدن شما به کودکتان می باشد. پس به یاد داشته باشید کودک باید تمام این موارد را در کنار یکدیگر داشته باشد تا به شخصیت و روحیه او آسیبی وارد نشود.

برای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک خود باید نکات مربوط آن را مد نظر قرار دهید ار این رو می توانید از شرکت جهان ساخت شارین کمک بگیرید و از طریق ایده های نو و جدید طراحان این مجموعه اتاقی زیبا و آرامبخش برای کودک خود مهیا سازید.