29
تیر

ترکیب رنگ دکوراسیون و قوانین آن

شاید بسیاری از ما طراحان دکوراسیون نباشیم اما استفاده از ترکیب رنگ صحیح در دکوراسیون داخلی منزل، از جمله مهارت هایی است که هرکسی می تواند یاد بگیرد و نیازی نیست طراح باشید! از طرفی اگر کمی با روانشناسی رنگ‌ها آشنا باشید قطعا این موضوع را به ‌خوبی می­دانید که رنگ‌ها چه تاثیرات شگفت و معجزه‌آسایی بر روح و روان و خلق و خوی انسان‌ها دارند. هرچند انتخاب رنگ برای وسایل منزل مسئله‌ای کاملا سلیقه‌ای ­است و به علایق و خواسته­‌های فرد بستگی دارد اما رعایت برخی نکات به این هدف کمک شایانی خواهد کرد؛ از این رو در این بخش قصد داریم تا با چند توصیه شما را در انتخاب بهترین ترکیب رنگ‌ ها یاری کنیم و قانون رنگ بندی در دکوراسیون همچون استفاده از ترکیب رنگی های مکمل ، مشابه و یا قانون ۱۰-۳۰-۶۰ را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

ترکیب رنگ دکوراسیون

قوانین و اصول رنگ بندی دکوراسیون

قوانین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی، تا حد زیادی به زیبا و منظم تر نشان دادن دکوراسیون و نحوه چیدمان منزل کمک می‌کند. اینکه بدانید چه رنگی را به چه رنگی ست کنید، یا تاثیر یک رنگ در مقابل چه رنگی بیشتر است، معرف کاربرد قوانین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی است.

در خصوص استفاده از رنگ های گوناگون، ترکیب های مختلف رنگی از رنگ های گرم و سرد وجود داشته که در مورد پژوهش و تحقیقات مختلفی انجام شده است. در ادامه چند قانون و ایده برای ترکیب و استفاده از رنگ ها در دکوراسیون ذکر شده است که می توانید مطالعه بفرمایید.

 

ترکیب رنگ دکوراسیون

·        قانون رنگ بندی ۱۰-۳۰-۶۰

اگر کمی آشنا به دنیای دکوراسیون باشید، احتمالا به خوبی با قانون ۱۰-۳۰-۶۰ آشنایی دارید. این قانون ساده می گوید در ۶۰ درصد از فضای خود، یک رنگ غالب را انتخاب و استفاده کنید که این ۶۰ درصد می تواند شامل بخش بزرگی از دیوارها، مبلمان و وسایل بزرگی مانند مبلمان شود. در ادامه ۳۰ درصد فضای خود را به رنگ شماره ۲ خود اختصاص دهید که این ۳۰ درصد می‌تواند شامل یک یا دو دیوار کوچک، پاف‌ها و دیگر وسایل نه چندان بزرگ فضای شما شود، سرانجام، قوی ترین رنگ شما جسورانه ترین رنگ شماست و باید ۱۰ درصد باقیمانده فضا را تشکیل دهد. که شامل لوازمی مانند کوسن های کوچک، آباژور و… است، از رنگ شماره ۳ استفاده کنید.

این ترکیب به شما کمک می کند رنگ بندی دکور خانه خود را به خوبی انجام دهید.

 

ترکیب رنگی 10 30 60

قانون 10 30 60 در دکوراسیون

·        قانون ترکیب رنگ ۱۱۰%

گاهی می توان قانون ۱۰-۳۰-۶۰ را با ۱۰ درصد از یک رنگ اضافه ترکیب کرد که به آن قانون ۱۱۰% می گویند. به عبارتی اگر در فضای خود از قانون ۱۰-۳۰-۶۰ استفاده کردید و رنگ بندی دکور خانه باب میلتان نشد، می توانید به این قانون یک +۱۰ بیفزایید و رنگ دیگری به فضای خود اضافه کنید. با این کار شما در واقع ۴ رنگ در ترکیب رنگی خود دارید و این زمانی به کارتان می آید که در طراحی به تعداد رنگ زیاد نیازمند باشید.

 

قانون 110 رنگ بندی در دکوراسیون

·        قانون رنگ های کروماتیک

زمانی که شما از قانون ۱۰-۳۰_۶۰ برای استفاده از ۳ رنگ مختلف استفاده می کنید. می توانید به گونه ای این قانون را به کار ببرید که از یک رنگ در تنالیته های متفاوت بهره گیرید. به عبارتی از یک تک رنگ به جای سه رنگ متفاوت، در تنالیته تیره، خنثی و روشن با درصد های مختلف ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده نمایید. در این جا تنالیته خنثی تر رنگ را به میزان ۶۰ درصد، تنالیته تیره تر را به میزان ۴۰ درصد و روشن تر را به میزان ۱۰ درصد به کار می برید. این روش هم یک سبک پرطرفدار در طراحی داخلی مدرن است.

 

رنگ بندی کروماتیک در دکوراسیون

·        قانون رنگ های مکمل

یکی از ترکیب‌ های پیشنهادی، استفاده از رنگ‌ های مکمل است. به رنگ‌هایی مکمل گفته می‌شود که در چرخه رنگ‌ ها روبروی یکدیگر واقع شده‌اند. به طور مثال استفاده از رنگ های نارنجی و سرمه‌ای در کنار یکدیگر انرژی بسیار زیادی به محیط شما القا می‌کند چرا که آبی و نارنجی مکمل هستند و سرمه‌ای ته مایه آبی دارد. البته باید بدانید در استفاده از دو رنگ مکمل نباید زیاده ‌روی نکنید چراکه رنگ‌ های مکمل می‌توانند به مرور چشم‌ها را خسته کنند.

 

قانون رنگ مکمل در دکوراسیون

رنگ بندی مکمل در دکوراسیون

·        قانون رنگ های مشابه

انتخاب رنگ های مجاور یا مشابه که روی چرخه رنگ کنار یکدیگر قرار گرفته اند، الگوی آرام بخشی بوده و در طولانی مدت باعث خستگی و دلزدگی نمی شود. کنتراست این الگو پایین بوده و در فضاهای غیر رسمی تر مانند اتاق های خواب یا نشمین های خصوصی استفاده می شود.

استفاده از رنگ‌ های مشابه در ترکیب رنگ دکوراسیون خانه، عموما تصویری چشم‌نواز برای ما به همراه خواهد داشت. چراکه این رنگ‌ها در طبیعت نیز در کنار یکدیگر به وفور یافت می‌شوند و هارمونی بسیار زیبایی در کنار یکدیگر ایجاد می‌کنند.

 

رنگ بندی مشابه در دکوراسیون

 

کلام آخر

با توجه قوانین ترکیب رنگ و اصول ذکر شده در مورد استفاده از رنگ ها و به کار بردن آن ها در دکوراسیون شما می توانید زیبایی خانه و یا محل کار خود را دوچندان کرده و دکوراسیون و چیدمانی کاملا حرفه ای داشته باشید. الزاما نیاز نیست جهت داشتن ترکیب رنگ خوب در دکوراسیون خود از طراحان متخصص کمک بگیرید، اما با این کار و استفاده از ایده های طراحان مختلف می توانید خانه رویایی خود را داشته باشید؛ چرا که جذابیت با استفاده درست رنگ ها به دکوراسیون بخشیده می شود.

بنابراین اگر قصد بازسازی خانه و با تغییر دکوراسیون خود را دارید، می توانید از گروه شارین کمک بگیرید که با ایده هایی نو و جدید زیبایی را به خانه و فضای مورد نظر شما می بخشند. از طراحی کناف دیوار و سقف گرفته تا طراحی کابینت و دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام شما را با سلیقه ای متفاوت در خانه شما اجرا خواهند کرد.