02
مهر

تفاوت بین کابینت پولیشی و کابینت انزو

طراحان و صاحب نظران صنعت کابینت سازی، کابینت پولیشی و کابینت انزو را به شیوه های مختلف دسته بندی می کنند. عده ای این مدل ها را معادل هم می دانند و عده ای دیگر در طبقه های مجزا دسته بندی می کنند. در واقع به نسبت این که از چه زاویه ای به این مدل کابینت آشپزخانه نگاه کنیم، هر دو دسته بندی ها می توانند صحیح باشند. در ادامه توضیحات بیش تری راجع به آن ها و تفاوت بین کابینت پولیشی با کابینت انزو خدمتتان ارائه می گردد تا انتخاب برای شما راحت تر شود.

کابینت پولیشی
کابینت پولیشی چیست؟

همان طور که گفتیم عده ای عقیده دارند کابینت پولیشی در واقع نوعی از کابینت آشپزخانه انزو می باشد که مغزی آن از جنس های متفاوت و جنس روی بدنه و نمای آن به جای استفاده از روکش وکیوم، رنگ پولیشی به کار می رود. با این دید هر کابینتی و با هر سبکی می تواند با رنگ پولیشی تولید شود.

شما می توانید کابینتی با سبک هایگلاس یا کابینتی با طرح ممبران با تراش های بزرگ را با استفاده از رنگ پولیشی تولید کنید. دلیل این که تراش ها باید درشت باشد این است که بعد از رنگ کاری باید سطح سمباده بخورد و تراش های ریز امکان سمباده کاری کامل را ندارد پس هرچه سبک کار مدرن تر باشد رنگ پولیشی بیشتر نمایان می شود. اما در کابینت انزو از روکش وکیوم استفاده می شود و نوعی تراش خاص پله ای در کناره درب ها دارد و شاید این مساله که اختلاف قیمت زیادی نیز ایجاد می کند تنها تفاوت کابینت پولیشی با انزو باشد.

تفاوت کابینت پولیشی و انزو
پولیش چیست؟

پولیش نام ماده ای است که در حالت های مختلف خمیری شکل، اسپری و مایع وجود دارد و سطوح مختلف از جمله پلاستیکی، شیشه‌ای، چوبی و فلزی را می توان با استفاده از بعد از پولیش داده شدن با رنگ های پلی اورتان، شفاف و درخشنده کرد.

نحوه اجرا کابینت پولیشی

کابینت های پولیشی جز خاص ترین نوع اجرای کابینت می باشد. با توجه به تولید کم و قیمت نسبتا بالای آن ولی طرفداران نسبتا زیادی دارد. در قدم اول ساخت این کابینت ها متریال انتخابی که اغلب ام دی اف است را به سایز ها و ابعاد مورد نظر برش می دهند، سپس با استفاده از دستگاه های سی ان سی تمام اتوماتیک، قطعات را ابزار زده و حکاکی می کنند و در انتها که مربوط به رنگ زدن آن می باشد رنگ پولیشی را روی قطعات ابزار خورده طبق مراحل زیر اعمال می کنند:

ابتدا ماده خمیری پولیش با اضافه کردن تینر رقیق می کنند و با پیستوله به سطح کار می پاشند و بعد از خشک شدن در دو مرحله سمباده می زنند و بعد دوباره رنگ می پاشند و سمباده می زنند و این مراحل را ۴ مرتبه انجام می دهند. طوری که در پایان ضخامتی در حدود ۳ میلیمتر بر روی کار ایجاد می شود. این پروسه بسیار حساس است و اگر درست انجام نشود و سطح کار تراز نباشد اختلاف سطح بوجود می آید و زیبایی کار از بین می رود. این مرحله بسیار وقت گیر و هزینه اجرا و تجهیزات آن بسیار زیاد است و همین مورد باعث قیمت بالای این مدل کابینت می شود.

مزایای کابینت رنگ پولیشی

 • استفاده از رنگ پولیشی ضخامت کابینت را در حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر بیشتر از سایر کابینت‌ها می کند. ضخامت بیشتر هم باعث می‌شود استحکام ورقه‌ها بیشتر شود.
 • خمیر پولیشی روی کابینت‌ها مثل یک ضربه‌گیر محکم عمل می‌کند. برای همین در اثر ضربه آسیب نمی‌بینند و یا دچار فرورفتگی نمی‌شوند.
 • کاملاً ضدآب هستند چرا که با ماده‌ی پولیشی پوشیده می‌شود و هیچ راه نفوذی برای آب و رطوبت باقی نمی‌ماند. اگر در مناطق مرطوب زندگی می‌کنید این مورد می‌تواند مزیت بسیار مهمی برایتان باشد.
 • ضد خش هستند و اگر به ‌وسیله جسم سختی خراشی رویشان ایجاد شود به ‌راحتی قابل ترمیم هستند.
 • ظاهری کاملا براق و درخشان دارد و برای آشپزخانه های کوچک و یا کم نور بسیار مناسب هستند.
 • با پوشش دهی کامل سطوح از اکسید شدن لایه های چوب و فلز زیرین جلوگیری می کند.

ساخت کابینت پولیشیکابینت انزو

انزو در اصل نام یک برند تجاری آمریکایی تولید کننده نوع خاص از کابینت و سیستم و تجهیزات آشپزخانه می باشد و این نام در ایران بر روی این سبک کابینت باقی مانده است. آن چه در ایران به اسم کابینت انزو می شناسیم در در واقع نوعی از کابینت آشپزخانه وکیوم است که همانند کابینت وکیوم مغزی آن از جنس ورق MDF بوده و توسط دستگاه پرس وکیوم، روکش مورد نظر روی آن ها پرس می گردد. اما آن چه در این قسمت مطرح می گردد تفاوت بین کابینت انزو و کابینت وکیوم است:

 • قطر ورق MDF بکار رفته در کابینت انزو از قطر ورق MDF به کار رفته در کابینت وکیوم بیشتر است.
 • قطر روکش به کار رفته در کابینت انزو نیز نسبت به قطر روکش کابینت وکیوم بیشتر است.
 • چهار طرف درب کابینت انزو توسط دستگاه سی ان سی، تراش می خورد و به همین دلیل قطر لبه های کابینت انزو تا ۸ میلی متر کمتر از قطر لبه ها در کابینت وکیوم است.
 • کابینت های انزو در همه حال به شکل سفید براق هستند در حالیکه کابینت آشپزخانه وکیوم تنوع رنگ گسترده تری دارد.
 • به دلیل جنس و میزان متریال به کار رفته قیمت کابینت انزو به مراتب بیشتر از کابینت وکیوم است.

طراحی کابینت پولیشی

قیمت کابینت پولیشی
در این مقاله توضیحات مختصری راجع به کابینت پولیشی و کابینت انزو ارائه گردید، برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان لطفا با متخصصان شارین آرک به شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵-۰۲۱ تماس بگیرید. همچنین در صورت تمایل می توانید پروژه های اجرا شده توسط شارین آرک را از طریق همین وب سایت ملاحظه بفرمایید.