25
اردیبهشت

سبک روستیک در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مواردی که به آرامش افراد در خانه کمک شایانی می کند، طراحی دکوراسیون داخلی منزل می باشد. استفاده از سبک ‌های مختلف دکوراسیون، می‌تواند محیط خانه شما را مدرن یا سنتی، گرم و دلپذیر یا سرد و رسمی نشان بدهد؛ اما ممکن است همیشه هم تنها به دنبال یک نوع طراحی دکوراسیون نباشید. یکی از گزینه‌های پیش رو این است که گرم و سنتی باشید اما در عین‌حال، خانه خود را به سبکی مدرن و متفاوت طراحی کنید. در این صورت بهترین انتخاب برای شما سبک روستیک در طراحی دکوراسیون داخلی خانه می باشد. برای داشتن خانه ای روستایی، نیازی به زندگی در یک اتاقک چوبی نیست، فقط باید بر مواد طبیعی و ارگانیک تاکید کنید. برای آشنایی بیشتر با سبک روستیک و ویژگی های این سبک در دکوراسیون داخلی ” سالن پذیرایی ” ، ” آشپزخانه ” ، ” اتاق خواب ” و… در ادامه این مطلب همراه شارین باشید.

ویژگی سبک روستیکتعریف سبک روستیک

روستیک ( Rustic ) واژه ای لاتین بوده و در لغت به معنی روستا ترجمه می شود. سبک روستیک در معماری دارای دو تعریف جداگانه می باشد.

یک: روستیک ، یک روش سنگ تراشی بوده است که عمدتا در معماری رنسانس مورد استفاده قرار می گیرد.

دو: سبک معماری غیر رسمی در ایالات متحده و کانادا بوده که تغییرات گسترده ای را در خود دیده است.

سبک روستیک ، یا به عبارتی سبک طراحی به روش قدیمی، در انگلستان پایه گذاری و گسترش پیدا کرد و هدف آن ” بازگشت به طبیعت ” است.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک روستیک به گونه ای است که در آن از مواد و متریال طبیعی، به صورتی که کمترین دستکاری ای در آن ها صورت گرفته باشد و همچنین از لحاظ فرم و بافت الهام گرفته از طبیعت باشند، استفاده می شود.

سبک هنری روستیک ماهیت و اساس روستایی دارد که به معنی ساده زیستن، دوری از هر گونه تجملات و زرق و برق و به جای آن پناه آوردن به طبیعت و همگامی با آن است. تاکید این سبک، داشتن دکوراسیونی با بافت روستایی و حس سادگی، کهنگی و فرسودگی، طبیعی و دست ساز بودن عناصر و دکوراسیون داخلی می باشد. در طراحی داخلی به سبک روستیک، کفپوش ها ، دیوارپوش ها سقف و … از المان های طبیعت همچون چوب، سنگ، اجزا و قطعات ساده و بی آلایش، به دور از هر گونه تزیینات اضافی بهره گرفته می شود.

ترکیب رنگ سبک روستیک

ویژگی های سبک روستیک در دکوراسیون

همانطور که در مطالب فوق با ماهیت سبک روستیک آشنا شدید، اکنون نیاز است که با ویژگی های این سبک در معماری و طراحی داخلی خانه ، المان های پرکاربرد ، متریال، بافت و ترکیب رنگ مورد استفاده در این سبک، نیز آشنا شوید.

‌از ویژگی ‌های مهم سبک روستیک این است که روی طبیعت تاکید دارد؛ بنابراین، این سبک دارای خصوصیتی است که هر خانه روستایی می‌تواند داشته باشد؛ یعنی به شما احساس بودن در فضایی ترکیبی را می‌دهد. به این معنا که همان‌طور که در امنیت و آرامش و منزلتان استراحت می‌کنید، می‌توانید از فضای سرد و خشک شهری فاصله گرفته و احساس بازگشت به نهاد انسانی را نیز تجربه نمایید.

·        متریال و بافت در دکوراسیون روستیک

برخلاف خانه هایی با سبک مدرن که تمام بافت های مورد استفاده صاف ، نرم و خط کشی شده می باشد، بافت در سبک روستیک، بسیار گوناگون و متفات می باشد که از جمله آن ها را می توان به خز و پوست حیوانات، حصیر، کاموا و بافت ها طبیعی و برجسته نظیر چوب و سنگ نام برد.

اصلی ترین عنصر در دکوراسیون به این سبک، چوب می باشد. چوب فرآوری شده یا خام فرقی نمی کند اما بهتر است چوب مورد نظر دارای رگه های مشخص و پر رنگ باشد. به عنوان مثال چوب درخت کاج یکی از بهترین انتخاب های طراحان داخلی برای این سبک می باشد که از آن در کف سازی، مبلمان و میز و صندلی استفاده می کنند.

چوب در دکوراسیون روستیک

متریال مهم دیگری که نبود آن در سبک روستیک به یقین حس خواهد شد، سنگ می باشد. لاشه سنگ ها ، سنگ های مالون و رودخانه ای یکی از بهترین گزینه ها در دکوراسیون خانه به سبک روستیک می باشد.

فلز هم مانند چوب از عناصری است که در سبک دکوراسیون روستیک بسیار دیده می شوند. شما می توانید به روش های متنوعی از فلزات کارشده در این سبک دکوراسیون استفاده کنید. برای مثال در دکوراسیون روستیک برای دیزاین آشپزخانه، قابلمه ها و تابه های فلزی را به صورت آویزان چیدمان می کنند. همچنین می توانید از لوستر فلزی نیز استفاده کنید.

معماری داخل سبک روستیک·        ترکیب رنگ در طراحی داخلی روستیک

رنگ‌ها در سبک روستیک قابل پیش‌بینی، طبیعی و آرام‌بخش هستند. پالت رنگی این نوع سبک دکوراسیون ، خاکی و زمینی هستند؛ برای مثال، انواع رنگ‌های سبز، قهوه‌ای و خاکستری در دکوراسیون روستیک بسیار رایج است. این رنگ‌ها به محیط گرما و آرامش می‌بخشند تا شما در فضای اتاق نشیمن منزلتان، احساس خوب در خانه بودن را تجربه کنید

توصیه می شود در استفاده از سبک روستیک در سالن پذیرایی ، اتاق خواب و آشپزخانه خانه خود از رنگ های مواد طبیعی مانند سنگ ، ماسه و خاک رس به عنوان عناصر الهام بخش استفاده کنید.

ترکیب رنگ در سبک روستیک ·        نورپردازی در دکوراسیون روستیک

در دکوراسیون سبک روستیک نور اهمیت زیادی دارد و در آن از نور طبیعی استفاده می کنند . در این سبک اغلب از پرده های روشن برای عبور نور استفاده می کنند تا فضای خانه روشن شود.

نورپردازی در سبک روستیک·        المان ها و وسایل تزیینی در سبک روستیک

محصولاتی که برای دکوراسیون روستیک تولید می شوند، باید مانند محصولاتی قدیمی خانه روستاییان به دور از زرق و برق و تجملات وسایل امروزی و دست ساز و دست بافت باشند.

استفاده از پانل های چوبی و سنگ به عنوان دیوارپوش در سبک روستیک رایج است. این پانل ها نمایی طبیعی در خانه ایجاد می کنند و به راحتی می توان بر روی آن ها قلاب های آویز و یا وسایل دکوراتیو نصب نمود.

یکی از المان های تزیینی در سبک دکوراسیون روستیک، شومینه می باشد؛ که امروزه در سبک مینیمال و مدرن نیز به وفور دیده می شوند و در انواع شومینه های گازی، برقی، دیجیتال و… مورد استفاده قرار می گیرند. ما در سبک مدرن استفاده از شومینه های سنگی که با چوب طبیعی گرما بخش خانه می باشند، بسیار رایج است.

طراحی داخلی روستیککلام آخر

در پایان متذکر می‌شویم مطالب بیان شده در راستای ایجاد یک مطلب جامع از دستیابی به سبک دکوراسیون روستیک بود تا شما بتوانید خانه خود را به درست ترین و زیبا ترین شکل ممکن طراحی کرده و بهترین طراحان را جهت طراحی داخلی منزل خود به سبک روستیک، انتخاب نمایید. اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه خاصی به دنیای مدرن ندارند و مدام به دنبال فضایی با احساسات اصیل و سنتی می گردند سبک دکوراسیون روستیک انتخاب بسیار مناسبی برای شما می باشد. از این رو شرکت جهان ساخت شارین در خدمت شماست تا طراحی دکوراسیون منزل شما را به این سبک انجام داده و بهترین ایده ها در فضاری مورد نظر شما اجرا کند.

شارین انواع خدمات طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان را شما در قالب طراحی کناف و طراحی کابینت آشپزخانه در مدت زمان کوتاه و بالا ترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به انجام خواهد رساند.