23
خرداد

سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی

بسیاری از انواع سبک دکوراسیون داخلی را می‌توان هنگام تغییر ظاهر خانه در نظر گرفت. از دکوراسیون سبک مدرن گرفته تا دکوراسیون سبک اسکاندیناوی ، تنوع گسترده در سبک‌های دکوراسیون داخلی باعث شده است تا دست افراد برای ایجاد هرگونه تغییر باز باشد. یکی از محبوب ترین سبک هلای دکوراسیون داخلی ، سبک مینیمال می باشد. استفاده از سبک مینیمال در دکوراسیون منزل و بخش مختلف خانه مانند اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، اتاق خواب و … یک روش تازه برای زندگی بدون شلوغی و با نظم و آرامش است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا ویژگی های سبک مینیمالیستی و کاربرد های آن در دکوراسیون داخلی خانه آشنا شوید.

 

سالن پذیرایی مینیمال

تعریف سبک مینیمال

سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلیکه جنبشی در اواخر قرن بیستم است، به سبکی گفته می‌شود که به “ساده گرایی” و “کمینه گرایی” از آن یاد می شود و در نهایت منجر به خلوص و زیبایی و کمال می­شود.

کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. Minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است.

اصل تئوری مینیمالیسم ( کمتر، بیشتر است )، (Less is more)، می باشد که بر سادگی هر چه بیشتر در شکل، مواد، فضا، جزئیات و رنگ‌ها تاکید دارد. هدف طراحی مینیمالیسم این است که بتواند با ایجاد یک سری محدودیت‌ها و ویرایش فضا، دکوراسیونی واضح و روشن را به نمایش بگذارد.

سبک مینیمالیسم در دکوراسیون در نهایت دقت و بدون اعمال چیزهای اضافی طراحی و اجرا می شود. بنابراین این سبک از پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون بوده و مناسب افرادی است که برای استراحت پس از یک روز پرکار در طلب یک فضای آرام است.

در ادامه این مطلب از شارین به بررسی ویژگی های سبک مینیمال در دکوراسیون خانه و بخش های مختلف آن نظیر آشپزخانه ، اتاقف خواب و اتاق نشیمن و ایده های مربوط به این سبک پرداخته می شود، پس با ما همراه باشید.

 

دکوراسیون مینیمال آشپزخانه

ویژگی های سبک مینیمال در دکوراسیون

سبک مینیمال سبکی مقرون به صرفه است که بر اصالت خود یعنی دوری از تجمل گرایی و مصرف گرایی، تاکید می ورزد. سبک مینیمال در واقع در تلاش است تا با محدود کردن و به حداقل رساندن عناصر، ماهیت اصلی معماری را نمایان و برجسته کند.

همانطور که گفته شد دکوراسیون مینیمال اغلب ساده و جذاب است، با این‌حال همه چیز به سلیقه شما و میزان افراط یا تفریط‌ تان بستگی دارد. شما می‌توانید مینیمال گرا باشید، اما حد تعادل را رعایت کنید. اما چند نکته و ویژگی را باید مدنظر داشته باشید.

 

آشپزخانه مینیمال

 

  • سادگی در شکل و عملکرد
  • روکش فلزی، بتنی و شیشه ای ساده
  • فضاهای تمیز و باز و پر از نور و روشنایی
  • جزئیات ساده و عاری از هر گونه تزئین اضافی
  • استفاده استراتژیک از مواد برای ایجاد یک دید بصری جالب
  • استفاده از هندسه ساده در طراحی فرم

·        متریال و بافت در دکوراسیون سبک مینیمال

در فضای مینیمالیستی استفاده از متریال هایی نظیر فلز استیل، شیشه، چوب، سنگ و پارچه چرم بسیار پرکاربرد است و به آن جلوه ای زیبا و جذاب می بخشد.

 

اتاق خواب مینیمال

  •   ترکیب رنگ در طراحی داخلی مینیمال

رنگ های مورد استفاده در سبک مینیمالیستی، رنگ هایی روشن نظر سفید و طوسی می باشد؛ زیرا استفاده از این رنگ ها سبب دلباز تر شدن و روشنایی طبیعی فضا خواهد شد و حس تمیز و آزادی را به مخاطب القا می کند. آن جایی‌ که این گونه تونالیته‌ها ممکن است فضا را کدر کنند، پیشنهاد می‌‌شود از رنگ‌های زنده و اشباع در اندازه کوچک برای ایجاد تضاد و سرزندگی‌ در فضا استفاده شود.

استفاده از رنگ سفید می تواند پیوستگی و یکدستی بین دیوار ها، کفپوش ها و مبلمان ایجاد کند و به فضا نوعی نرمش و سادگی ببخشد.

 

دکوراسیون نشیمن مینیمال

 

·        نورپردازی در دکوراسیون سبک مینیمال

یکی از ویژگی های سبک مینیمال در دکوراسیون منزل حکارایی بسیار بالا می باشد. یکی از مواردی که به کارایی و کاربردی بودن دکوراسیون مینیمال تاثیر گذار است، استفاده از نور طبیعی خورشید است. به همین جهت برای تامین نور در خانه های مینیمال در اتاق نشینمن از پنجره های بزرگ و یا پانل های خورشیدی استفاده می شود.

اگر برای نورپردازی در شب نمی توانید از چراغ های سقفی و لوستر های مینیمال بزرگ استفاده کنید، از لوستری که خطوط مستقیم در طراحی آن به کار گرفته شده بهره ببرید.

همچنین آباژور های مورد استفاده در سبک مینیمال بهتر است از شکل های هندسی و خطوط صاف و ساده و مستقیم باشند.

 

دکوراسیون مینیمال در خانه

 

·        المان ها و وسایل تزیینی در سبک مینیمال

در سبک دکوراسیون ساده مینیمالیستی از المان های و وسایل تزیینی به تعادا بسیار محدودی استفاده می شود. در این سبک المان های تزیینی و دکوریجات باید به تعداد کم و با دقت فراوان در مکانی مناسب استفاده شوند. توصیه می شود در محیطی مانند اتاق نشیمن که دکوراسیون آن به سبک مینیمال طراحی شده هیچ گاه بیش از یک یا دو وسیله استفاده نشود. وسایل تزیینی در سبک مینیمالیستی می توانند به یک یا چند جلد کتاب، جعبه، چراغ یا گلدان خلاصه شوند.

 

دکوراسیون سبک مینیمالیستی

کلام آخر

آنچه گفته شد تنها قسمتی از قوانین اساسی برای دکوراسیون به سبک مینیمال در دکوراسیون منزل است اما برای ساختن خانه مینیمال خود دیدن تصاویر بیشتر در مجلات و کسب اطلاعات بیشتر و همین طور استفاده از نظر طراحان داخلی را فراموش نکنید.

برای داشتن دکوراسیون مینیمال و خانه ای آرام بخش می توانید از طراحان شارین کمک بگیرید. شارین با طراحان حرفه ای خود گزینه ای بسیار مناسبی جهت طراحی دکوراسیون بخش های مختلف خانه شما از جمله ، اتاق نشیمن ، اتاق خواب ، کابینت آشپزخانه به سبک مینیمال و حتی محوطه سازی خانه شما می باشد که می توانید جهت ثبت سفارش با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.