05
مهر

فرق کناف با رابیتس ، کدام یک برای سقف کاذب بهتر است ؟

سقف کاذب با اهداف و شکل های مختلف به صورت نوعی سقف ثانویه در پایین سقف اصلی اجرا می شود. سقف کاذب از یک طرف به عنوان یک پوشش برای تاسیسات و سیم کشی های استفاده می شود و از طرفی در برابر صدا و حرارت نقش عایق خواهد داشت. اجرای طرح های زیبا و نورپردازی های دکوراتیو از موارد دیگری است که بوسیله سقف کاذب باعث شکیل تر شدن طراحی و دکوراسیون داخلی خواهد شد. ساخت سقف کاذب با  روش ها و مواد اولیه متفاوتی از جمله رابیتس، کناف، چوب، PVC، آسمان مجازی و … انجام می شود. در ادامه این مطلب سقف کاذب رابیتس و کناف را به عنوان پر کاربرد ترین سقف های کاذب با یکدیگر مقایسه کرده و فرق بین آن ها را بررسی می کنیم.

سقف کاذب رابیتس
سقف کاذب رابیتس

رابیتس کاری سقف (که اشتباهی به راویز مصطلح شده است) یکی از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین انواع سقف کاذب می باشد که به شکل ساده یا طرح دار اجرا می شود اما ریزه‌کاری های اجرایی زیادی نیز دارد. این سازه اکثرا از میل گرد و نبشی و رویه آن ترکیب تورهای گالوانیزه و گچ است.

سقف کاذب کناف

کناف به صفحات گچی روکش داری گفته می شود که به یک شبکه از ورق گالوانیزه که به وسیله پیچ و مهره به سقف وصل می شوند، اتصال دارد. این صفحات گچی کناف به صورت ابعاد مشخصی تولید می شوند و برای کناف کاری و اجرای طرح مورد نظر قطعات را بریده و به هم می چسبانند.

 

فرق کناف با رابیتس چیست؟

مواد اولیه متفاوتی که در سقف های کاذب کناف و رابیتس استفاده می شود موجب به وجود آمدن تفاوت در ظاهر و نحوه اجرای آن ها و ایجاد فرق کناف با رابیتس خواهد شد:

  1.  سرعت اجرا سقف کاذب کناف بسیار بالاتر از رابیتس کاری و مراحل انجام آن کم تر است و در کناف کاری احتیاج به زمان برای خشک شدن گچ و رنگ کاری نیست.
  2.  هزینه اجرای سقف کناف به مراتب نسبت به رابیتس کمتر می باشد. چرا که سقف های کاذب رابیتس به موادی از جمله گچ، رابیتس، میلگرد و پروفیل و همچنین جوشکاری نیاز دارد.
  3. در اجرای کناف کاری چون عملیات گچ کاری وجود ندارد بنابراین کثیف کاری ها بسیار کم تر است.
  4.  کناف وزن کمتری را نسبت به رابیتس به ساختمان وارد می کند.
  5. اگر احتیاج به تعمیرات زیر ساختی و تاسیساتی زیر سقف کاذب باشد دسترسی به زیر کناف راحت تر خواهد بود.
  6. اجرای سقف کناف کاری به نیرو های بسیار ماهری نیاز دارد چرا که اگر قطعات به درستی نصب نشوند و نکات اجرایی رعایت نگردد گوشه های آن بعد از مدتی ترک خورده و باز می شوند.
  7. مقاومت سقف کناف نسبت به رابیتس کمتر می باشد. بنابراین مراقب از این سازه بسیار حساس تر می باشد.
  8. سقف کاذب رابیتس به دلیل گالوانیزه بودن دچار زنگ زدگی نخواهد شد.
  9. ایمنی سقف رابیتس در مقابل آتش سوزی خیلی بیش تر از کناف است.
  10. استفاده از نور پردازی های دکوراتیو در کناف کاری قابل اجرا می باشد.

سقف کاذب کناف
اگر قصد بازسازی خانه و یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود و اجرای سقف کاذب با کناف یا رابیتس را دارید جهت مشاوره رایگان با متخصصان فنی شارین آرک به شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵-۰۲۱ تماس بگیرید.