01
آذر

نقش چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

امروزه تاثیرات طراحی داخلی فضاهای مختلف مانند منزل، اداره، و .. بر خلق و خو، روحیه، پیشرفت کاری و آرامش زندگی از نظر علمی کاملا به اثبات رسیده است و به همین دلیل در سال های اخیر، افراد بیش از پیش به اهمیت و کاربرد تک تک دکوراسیون خانه پی برده اند. یکی از مهم ترین المان هایی که نقش اساسی در آرامش افراد و زیبایی فضا دارد، مبلمان و انتخاب مناسب آن می باشد. از این رو مبلمان مورد استفاده در اتاق نشیمن باید علاوه بر جذابیت، دوام و تناسب خاصی با محیط داشته باشد. برای آشنایی با نقش مبلمان در دکوراسیون و انتخاب صحیح چیدمان آن ها پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه شارین باشید.

نقش مبلمان در دکوراسیون

رنگ ملمان در طراحی داخلی

 

کاربرد و نقش مبلمان در دکوراسیون چیست ؟

همانطور که می دانید هر محیطی از جمله منزل و محیط های کاری و اداری المان های مربوط به خود را دارند که اگر در انتخاب این المان ها نهایت دقت را به کار گیریم، به راحتی می توانیم فضایی شیک و منحصر به فرد توام با آرامش و لذت را برای خود و اطرافیان ایجاد نماییم.

یکی از این المان ها مبلمان می باشد که نقش و تاثیر به سزایی در چیدمان و دیزاین دکوراسیون داخلی دارد. هر خانه ای را می توان با چیدمان صحیح مبلمان گرم و زیبا کرد. برای انتخاب مبلمان مناسب باید به اصول طراحی داخلی واقف باشیم. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب مناسب ترین و بهترین مبلمان برای یک فضا باعث می شود شرایط آن فضا از نظر کاربرد و ظاهر مطلوب باشد.

هماهنگ ساختن مبلمان با سایر وسایل، نوع، طرح و رنگ خانه نقش بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد. شما باید همیشه در فکر خود داشته باشید که با اشغال کمترین جا، بیشترین فضا را ایجاد کنید. رعایت اصل چیدمان مبملان در دکوراسیون داخلی خانه تاثیر مهمی در بزرگ یا کوچک تر دیده شدن اتاق دارد. بنابراین برای آشنایی با نکاتی در خصوص انتخاب مبلمان، که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد؛ همراه ما باشید.

کاربرد مبلمان در دکوراسیون

نکات مهم در انتخاب مبلمان مناسب

اگر قصد خرید مبلمان دارید بهتر است قبل از خرید، ابعاد مکان مورد نظر خود را بدانید. سپس با دانستن ابعاد حدودی مبل ها، فضایی که در خانه اشغال می کند را مجسم کنید. توجه داشته باشید که با توجه به مقیاس کل خانه و همچنین دیگر اجزای آن، مبلمان را خریداری نمایید و این این طرز فکر را دور بیندازید که مبلمان هرچه بزرگتر و کنده کاری شده تر باشد، زیبا و چشمگیر است.

با توجه به تنوع رنگ و بافت در روکش و پارچه های مبلمان، حتما راجع به رنگ آن فکر کرده تا بتوانید متناسب با دکوراسیون منزل خود، رنگ مناسب را انتخاب نمایید و از این طریق بتوانید هارمونی جذابی از رنگ ها در فضای خانه به وجود آورید.

نکته مهم دیگری که در انتخاب مبلمان باید در نظر بگیرید طرح پارچه و بافت آن می باشد که باید تناسب خاصی با سبک دکوراسیون داخلی شما داشته باشد. به عنوان مثال توصیه می شود اگر سبک دکوراسیون شما مینیمال و یا مدرن می باشد از پارچه هایی با بافت ساده استفاده کنید.

انتخاب مبلمان

چیدمان مبلمان

چیدمان مبلمان باید بر چه اساسی انجام شود ؟

بی شک همه ما دوست داریم شیک ترین و چشمگیرترین دکوراسیون را داشته باشیم و برای دیزاین داخلی سنگ تمام بگذاریم و خالق خاص ترین دکوراسیون باشیم. با توجه نقش مهمی که مبلمان در دکوراسیون دارند، اساس و نقطه کانونی هر خانه محسوب می شوند، از این رو چیدمان آن ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر راحتی، شکل زیبا و جذابی را در فضا به وجود آورند.

در چیدمان مبلمان ابتدا توجه داشته باشد که در یک مکان و محدوده، نباید دو مبل متفاوت قرار دهید. مبلمان بیشترین فضای اتاق نشیمن را به خودشان اختصاص می دهند، بنابراین باید در چیدمان مبلمان موارد مهمی را مد نظر قرار دهیم.

برای چیدن درست مبلمان نقطه کانونی فضا را مشخص کنید و مبلمان را بر اساس آن بچینید. نقطه کانونی می تواند شومینه، تلویزیون یا حتی یک چشم انداز و منظره بیرون از خانه باشد.

از بزرگ ترین تکه مبلمان شروع به چیدن کنید و آن را روبه روی نقطه کانونی قرار دهید زیرا با این چیدمان افراد در دید بهتری از هم قرار دارند و به راحتی می توانند به گفت و گو بپردازند.

چیدمان صحیح مبلمان

انتخاب مبلمان

تقارن را در چیدمان هرگز فراموش نکنید. چیدمان نامقارن حس و حال غیر رسمی و نامنظم را به فضا می بخشد. البته لازم به ذکر است که سبک دکوراسیون تاثیر بسیار زیادی در متقارن بودن و نبودن مبلمان دارد. به عنوان مثال سبک کلاسیک دکوراسیون دارای تقارن و سبک مدرن، چیدمانی بدون تقارن دارد.

از شلوغی در چیدمان بپرهیزید. سعی کنید در چیدمان مبلمان مسیر های پر رفت و آمد را چندان شلوغ نکنید و از قرار دادن مبل های بزرگ و دست و پاگیر در ورودی فضا خودداری کنید. خیلی از افراد علاقه دارند برای اینکه مبل ها کل فضای رفت و آمدشان را نگیرد آن ها را در گوشه دیوار قرار داده و سعی می کنند چیدمان مبلمان به گونه ای باشد که در نزدیک دیوار قرار گیرد، در حالی که این روز ها چیدمان مربعی از استقبال بی نظیری بر خوردار است و افراد خوش سلقه مبلمان را به گونه ای قرار می دهند که به صورت مربعی باشد.

در چیدمان کلی مبلمان، سعی کنید پایه های آن ها را روی فرش قرار ندهید. دو مسیر آزاد برای تردد در بین فضای اتاق قرار دهید و توجه کنید که این مسیر ها به گونه ای انتخاب شوند که حرکت از کنار مبل و صندلی انجام شود نه از بین آن ها.

نقش مبلمان

کاربرد مبلمان

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به اهمیت نقش مبلمان و مهم بودن انتخاب صحیح آن ها بپردازیم تا شما بتوانید با استفاده از آن دکوراسیون متفاوتی را در خانه خود داشته باشید. از طرفی علاوه بر این می توانید برای مشاوره و همچنین طراحی دکوراسیون خانه خود از شارین آرک نیز کمک بگیرید.

شارین با طراحان حرفه ای و خلاق خود می تواند دکوراسیونی دل انگیز را برای شما طراحی کند تا از استراحت و ماندن در فضای مورد نظر نهایت لذت را ببرید. جهت همکاری و مشاوره رایگان با این مجموعه در خصوص طراحی دکوراسیون ، بازسازی ساختمان ، طراحی نما و… می توانید با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.