08
مهر

کناف چیست و کناف کاری چگونه انجام می شود؟

در سال های اخیر دستیابی به فناوری های جدید در صنعت ساخت و ساز، موجب تولید مصالح نوین شده است. مصالح مدرنی که به تازگی به بازار عرضه شده اند استفاده از آن ها مشکلات کمتری را دارا می باشد و همچنین به علت ظرافت و زیبایی آن ها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته اند. یکی از این مصالح نوین که امروزه در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی بسیار محبوب شده است و کاربرد های فراوانی از جمله استفاده از آن به عنوان سقف کاذب دارد، کناف می باشد. با توجه به استفاده ازکناف در سرتاسر جهان، شارین آرک قصد دارد در این مقاله به معرفی یکی از خدمات خود یعنی، طراحی و اجرای کناف بپردازد و در خصوص موضوع کناف چیست و کناف کاری چگونه انجام می شود؟ صحبت کند.

کناف کاری چگونه انجام می شود

 

کناف چیست؟

با توجه به اینکه امروزه اهمیت به زیبایی طراحی داخلی افزایش پیدا کرده و افراد با روش ها و تکنیک های مختلف در پی اجرای طرح های جذاب و مدرن در منازل و محل کار خود هستند، استفاده از کناف و کناف کاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در پاسخ به کناف چیست؟ باید گفت در واقع کناف یکی از انواع سقف های کاذب می باشد. لازم به ذکر است قبل از آگاه شدن از هر موضوعی در این خصوص، باید گفت که “کناف” (knauf) نام یک برند خانوادگی و معروف آلمانی است که با گسترش فعالیت های خود به ایران نیز وارد شده است.

کناف در واقع صفحاتی گچی و با روکش کاغذی هستند که طی فرآیند خاصی که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد، به صورت یکپارچه در می آیند. این صفحات آگر چه از گچ ساخته شده اند اما در مقایسه با گچ از مزایای به مراتب شاخص تری برخوردار می باشند.

کناف یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز به صورت خشک (بدون استفاده از آب) می باشد، که در ایجاد طراحی های متنوع بر روی دیوارها و سقف های کاذب مورد استفاده قرار می گیرد.

اجرای کناف کاری

 

کناف کاری چگونه انجام می شود؟

کناف کاری یک تخصص حرفه ای می باشد که برای انجام آن باید از نیروهای ماهر کناف کار در نمایندگی ها و شرکت های معتبر در حال فعالیت استفاده کرد. کناف کاری به ۴ روش مختلف انجام می شود. این روش ها بر اساس محل کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند.

۱٫ اجرای کناف در دیوار های کاذب پوششی

این روش برای بازسازی ساختمان های قدیمی و منزل استفاده می شود. این کناف کاری به دو صورت انجام می گیرد:

  • با سازه

          در اجرای این نوع کناف کاری، پنل های گچی کناف از طریق پیچ کردن به یک سازه فلزی متصل به دیوار زمینه وصل می شوند. در این نوع کناف کاری مقدار کمی فاصله برای عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بین صفحه و دیوار زمینه وجود دارد.

کناف کاری دیوار های کاذب پوششی

کناف کاری در دیوار های کاذب پوششی

  • بدون سازه                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     در این نوع کناف کاری، نخست با استفاده از یک خمیر مخصوص به نام پرفلیکس یک لایه گچ را مستقیما به دیوار متصل متصل می نمایند و سپس با استفاده از بتونه درزگیری را به روش نواری انجام می دهند. پس از این مرحله به راحتی می توان عملیات کاشی کاری و کاغذ دیواری را انجام داد.

۲٫ اجرای کناف در دیوار کاذب جداکننده

این نوع کناف کاری برای جداسازی فضای داخلی ساختمان، از دیوار کاذب جدا کننده استفاده می گردد که شامل قاب های فولادی سبک می باشد. این قاب های فولادی که به صورت پیش ساخته و سبک هستند به شکل حروف C و U استفاده می شوند که صفحات گچی به صورت یک و یا چند لایه توسط پیچ هایی مخصوص، به آن ها متصل می گردند. در نهایت تمام درز ها را توسط بتونه پر می کنند و برای نصب کاشی و کاغذ دیواری و رنگ آمیزی آماده می شود.

کناف کاری در دیوار کاذب

کناف کاری در دیوار کاذب

۳٫ اجرای کناف مشبک در سقف کاذب

در اجرای این نوع کناف کاری که پرکاربرد ترین نوع کناف کاری می باشد، از تایل های گچی و یا تایل های پوشالی استفاده می شود. این تایل ها از طریق آویز هایی به سقف متصل می شوند و سپس تایل های از پیش ساخته شده را به آن ها متصل می نمایند. این نوع کناف کاری به دلیل تنظیم ارتفاع راحت سقف و برداشتن تایل ها، به راحتی تاسیسات درون سقف را بررسی کرد.

اجرای کناف مشبک

 

اجرای کناف مشبک

۴٫ اجرای کناف یکپارچه در سقف کاذب

برای اجرای این کناف کاری، ابتدا زیرسازی فولادی انجام می شود. سپس صفحات کناف از طریق پیچ و مهره بر روی این زیر سازی محکم نصب می شوند. پس از اینکه کناف کاری انجام شد، مرحله درزگیری و بتونه کاری را انجام می دهند. این کناف کاری نسبت به سایر روش ها در اجرا سرعت بیشتری دارد زیرا بلافصله بعد از بتونه کاری می توان آن را رنگ آمیزی کرد. دراین کناف کاری نیز مانند کناف کاری مشبک می توان از به راحتی به تاسیسات دسترسی پیدا کرد.

بعد اتمام تمام مراحلی که در مطالب فوق ذکر کردیم، لازم است که ناهمواری ها را صاف کرده و سطح کناف را برای رنگ آمیزی مهیا کنید. اگر می خواهید رنگ آمیزی نتیجه بهتری داشته باشد از ماستیک استفاده کنید. به گونه ای که با لایه ای نازک و با ضخامت ۱ الی ۲ میلی متر روی سطح کار با ماستیک کناف انجام می شود. و در آخر برای جذب شدن بهتر رنگ یا کاغذ دیواری می توانید بعد از ماستیک از لایه ای آستر مانند بر روی سطح کار استفاده نمایید.

اجرای کناف یکپارچه

کناف یکپارچه

کلام آخر

شارین آرک در این مقاله سعی کرد اطلاعاتی جامع و درعین حال مختصر راجع به طراحی و اجرای کناف و کنا کاری در اختیار شما عزیزان قرار دهد و در خصوص موضوع کناف چیست و کناف کاری چگونه انجام می شود؟ اطلاعاتی به شما ارائه دهد. همانطور که از مطالب فوق می توان فهمید کناف کاری در زیبایی دکورایسیون شما نقش بسیار مهمی را ایفا می کند البته اجرای آن نیز به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد و باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. و فردی بدون داشتن تجربه و دانش قبلی نمی تواند اقدام به اجرای کناف بکند.

برای طراحی و اجرای کناف و کناف کاری می توانید از متخصصان حرفه ای شرکت جهان ساخت شارین کمک بگیرید که با ایده هایی نو و مدرن ، دکوراسیون منزل و محل کار شما را چشم نواز مکنند و به آن زیبایی می بخشند. برای سفارش انواع خدمات طراحی داخلی، بازسازی ساختمان و همچنین طراحی کابینت می توانید با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ با مشاوران شارین آرک تماس حاصل فرمایید.