طراحی و اجرای سقف کاذب | ساخت و نصب سقف کاذب ساختمان | شارین آرک 91007005_021

طراحی و اجرای سقف کاذب

شارین آرک > خدمات > طراحی و اجرای سقف کاذب

طراحی و اجرای سقف کاذب

سقف کاذب یکی از انواع سقف هایی است که امروزه کاربرد زیادی داشته و بسیار محبوب است. ساخت و نصب سقف کاذب معمولا از لحاظ گوناگون بهتر از سقف های معمولی بوده و مزایای زیادی نیز دارد سقف رابیتس و کناف از این جمله است همین موارد سبب می شود تا افراد از این نوع سقف ها بیشتر استفاده نمایند و به سقفی محبوب تبدیل شود. شرکت شارین آرک متخصص در زمینه طراحی و اجرای سقف کاذب و همچنین کناف و کناف کاری است و شما می توانید با شماره ۰۹۱۲۱۰۰۶۹۲۴ با حرفه ای ها تماس بگیرید .

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب نوعی سقف در طراحی دکوراسیون داخلی است که معمولا برای پوشش سقف اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای مهم استفاده از سقف کاذب می توان به پنهان نمودن بنای زیر کار اشاره نمود. حضور چنین سقفی در صنعت ساخت و ساز موجب شد تا دیگر افراد دغدغه ی پوشاندن زیر ساخت و بناها را نداشته و به راحتی از آن در محیط های مختلف استفاده نمایند.

نصب و اجرای سقف کاذب چگونه است؟

همان طور که پیش از این گفتیم هدف اصلی از اجرای سقف کاذب پوشش تجهیزات مختلف است. اما می توان از آن به عنوان عایق کاری حرارتی و صوتی نیز استفاده نمود. از طرفی اگر بخواهیم در یک ساختمان ارتفاع سقف را پایین تر از حد معمول بیاوریم می توانیم از سقف کاذب استفاده نماییم و طراحی آن را به طور ایده آل در دکوراسیون داخلی خانه به کار ببریم.

قبل از آشنایی با گام های اجرای سقف کاذب می بایست به یک دسته از اطلاعات توجه داشته باشیم. اجزای اصلی سقف کاذب شامل نبشی ، سپری ، آویز های قائم هستند. در صورت اجرای رابیتس از ورق های رابیتس و برای کناف از تایل های کناف استفاده می کنیم. تایل ها در جنس و رنگ با یکدیگر دارای تفاوت های بارزی می باشند. معمولا تایل ها در دو نوع آکوستیک و غیر آکوستیک بوده و در دو نوع رنگ آمیزی شده و روکش دار می باشند. تایر های آکوستیک در مکان های پر صدا استفاده می شوند به طور نمونه در سینما و آمفی تئاتر ها می توان از آن ها استفاده نمود.

 

ساخت و نصب سقف کاذب کناف

ساخت انواع سقف کاذب رابیتس و کناف

طرح ها و نوع های مختلفی برای این نوع سقف ها وجود دارد که هر یک از آن ها نیز دارای کاربرد ویژه ای می باشند و به شرح زیر است:

سقف کاذب با رابیتس : در این دسته ، رابیتس خود به دو دسته ی هموار و برجسته تقسیم می شوند و اصولا به دلیل ساختار مرغوبی که دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. جنس اصلی آن ها رابیتس یا ورق های گالوانیزه می باشد. میلگرد و نبشی دو قطعه ی سازنده ی آن هستند. استفاده از این نوع دارای مزایای زیادی است به طور مثال مقرون به صرفه بودن آن، در دسترس بودن آن ها و همچنین سرعت اجرای بالا از مزایای اصلی آن می باشد اما باید در نظر گرفت که وزن سقف کاذب رابیتس بالاست.

سقف کاذب آلومینیومی : اولین نکته در رابطه با این دسته سرعت اجرای سریع آن است. تایل های آن معمولا در اندازه های ۶۰ در ۶۰ بوده و دسترسی آسان از مزایای اصلی آن هاست.

سقف کاذب کناف : از این دسته از سقف های کاذب در طراحی دکوراسیون داخلی به میزان زیادی استفاده می شود. کناف معمولا به آن دسته از سقف های کاذب گفته می شود که از صفحه ی گچی ساخته می شود و پس از درزگیری رنگ می شوند ، بع عبارتی به جای گچ مورد استفاده قرار می گیرند و نیازی به گچ کاری ندارد. این دسته ، در دو نوع متحرک و ثابت تولید می شوند. سبکی و وزن کم ، اجرای راحت و سریع آن سبب می شود تا مزایای زیادی داشته و کاربرد آن بیشتر باشد .

مراحل طراحی و اجرای سقف کاذب رابیتس

در مرحله ی اول میلگرد های آویز نصب می شوند. آویز ها اصولا برای تحمل بار سقف کاذب بر روی سقف اصلی ایجاد شده و ممکن است از قبل در درون سقف جای گرفته باشند. از طرفی می توان آن ها را از طریق جوش دادن به سقف متصل نمود. به طور کلی توری رابیتس بر روی این میلگرد ها قرار می گیرد.

مرحله ی دوم مربوط به قرار گیری ورق های رابیتس از طریق سیم های مفتولی است. در این مرحله ورق های رابیتس از طریق جوش به میلگر های آویز متصل شده و تعداد پل به کار رفته در این مرحله مستقیما به فاصله ی میگرد های نصب شده بستگی داشته و هر چقدر این فاصله بیشتر باشد از تعداد پل های بیشتری در رابیتس کاری استفاده می شود.لازم به ذکر است که تعداد پل های به کار رفته در وزن رابیتس کاری و قیمت آن مستقیما تاثیر خواهد داشت.

مرحله ی سوم و یا مرحله ی آخر را با عنوان گچ کاری رابیتس می شناسند. در این مرحله که شامل نازک کاری سقف است از چند دست گچ بر روی ورق های رابیتس نصب شده از قبل قرار می گیرد. این کار بیشتر به دلیل پوشاندن رابیتس های به کار رفته در سقف ایجاد می شود تا به خوبی عمل پوشاندن انجام شده و ظاهری زیبا به کار بدهد.

طراحی و اجرای سقف کاذب رابیتس

مراحل طراحی و اجرای سقف کاذب کناف

ابتدا باید فضایی که قصد اجرای سقف کاذب کناف را در آن دارید مشخص نمایید. در قدم بعدی پس از شناسایی فضای کاربردی و به کار گیری سلیقه ی کارفرما می بایست نقشه ی مورد نظر را طراحی نمایید . در طراحی این نقشه به مواردی نظیر وضعیت دیوار و فضا می بایست توجه نمود.

ابتدا نقشه بر روی کاغذ بوده و سپس توسط نرم افزار های کامپیوتری مرتبط باید طراحی شود. این امر به آسان شدن کار و تمیز در آمدن آن کمک می کند.

در قدم بعدی پس از به تهیه ی مصالح می بایست مطابق با نقشه مصالح را به کار گرفته و طرح اولیه را پیاده کنید.

در مرحله ی بعد پس از نصب پانل های سقف کاذب کناف برق کاری ساختمان مطابق با نیاز انجام می شود.

گام بعد درزگیری است. این امر می بایست مطابق با استانداری های اولیه انجام شده و تمامی درز ها و محل پیچ ها گرفته شود. این امر موجب جلوگیری از ایجاد ترک می شود.

سمباده کاری و ماستیک کشیدن بر روی سطح ساخته شده امری ضروری بوده و پس از این مرحله است که می توانید رنگ کاری را انجام دهید.

نکات مهم در طراحی و ساخت سقف کاذب کناف

دمای محیطی که تایل ها در آن قرار دارند در نصب آن ها و کیفیت کار اهمیت به سزایی دارد. برای رساندن تایل ها به یک دمای مطلوب می بایست آن ها را ۲۴ ساعت قبل از اجرا از کارتون خود خارج نموده و در معرض دمای مناسب قرار دهید.

در اجرای سقف کاذب مشبک می بایست یک سری اصول را رعایت نمایید. یکی از این اصل ها خودداری از استفاده ی ایزولاسیون پشم شیشه و اسپری فوم است. چرا که ممکن است حمل بار دچار مشکل شده و تایل ها نتوانند وزن ایزولاسیون را تحمل کنند.

تمیز بودن دست برای عدم ایجاد لکه بسیار مهم است. از این رو با دست های تمیز به سراغ اجرا بروید.

استفاده از تایل های برش خورده در مواقعی ای که ابعاد محل نصب به طور دقیق تعیین نشده است ضروری است.

به کمک نیاز دارید؟