کناف و کناف کاری | کناف کاری سقف و دیوار | مدل و طرح کناف سقف | اجرای کناف | شارین آرک

طراحی و اجرای کناف

شارین آرک > خدمات > طراحی و اجرای کناف

کناف و کناف کاری

کناف نوعی پانل پیش ساخته با روکش گچی است که در انواع ” کناف ضد حریق و عایق حرارتی ” ، ” کناف ضد آب و رطوبت ” و ” کناف عایق صوتی و صدا ” موجود است و به صورت گسترده در پروژه های بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. در واقع دیوار کناف و سقف کناف به دلیل مزایای بیشتر، جایگزین مناسب و محبوبی برای دیوار کاذب و سقف کاذب رابیتس می باشد به طوری که عموما کناف سقف آشپزخانه ، کناف سقف اتاق خواب ، کناف وسط پذیرایی ، دیوار پشت تلویزیون و حتی سقف دستشویی و حمام از بیشترین کاربردهای پانل های پیش ساخته گچی در دکوراسیون داخلی می باشد. از مزایای کناف می توان به تنوع زیاد، راحت تر و ساده تر بودن مراحل کناف کاری و هزینه کمتر اشاره کرد. هزینه کناف کاری سقف و دیوار عمدتا به قیمت تایل کناف ، هزینه دستمزد و سایر متریال بستگی دارد که شارین آرک با تجربه فراوان در انجام پروژه های بزرگ اداری و مسکونی می تواند با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان، زیباترین و جدیدترین مدل ها و طرح های کناف سقف یا دیوار را اجرا کند.

انواع کناف

انواع صفحات یا پانل های کناف

پانل معمولی یا صفحات ( RG یا GKB )

صفحات ساده RG که به عنوان کناف معمولی نیز شناخته می شوند دارای روکش کرم رنگ می باشد و در محیط های خشک و بدون خطر آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرند. سقف های کاذب کناف ، پارتیشن ها ، دیوارهای جداکننده و پوششی عموما با این نوع ساخته می شوند و یکی از پرکاربردترین انواع پانل های گچی می باشد.

کناف ضد آب و رطوبت و صفحات ( MR یا GKBI )

صفحات MR ، صفحاتی مقاوم در برابر رطوبت هستند که اشتباها با نام کناف ضد آب نیز شناخته می شوند در صورتی این صفحات ضد آب نیستند و تنها در برابر رطوبت مقاوم هستند. روکش پانل MR از ترکیب گچ با موادی که نسبت به آب و رطوبت مقاوم هستند تشکیل شده است و بیشتر برای محیط های مرطوب مانند کناف سقف آشپزخانه ها و سقف سرویس بهداشتی و حمام مورد ستفاده قرار می گیرد.

کناف ضد حریق و حرارتی یا صفحات ( FR یا GKF )

کناف ضد حریق یا عایق حرارتی ،‌ صفحات FR هستند که روکش آن ها علاوه بر گچ ،‌ حاوی الیاف فایبرگلاس یا شیشه است. الیاف موجود در روکش آن ها موجب مقاومتشان در برابر آتش و حرارت می گردد. صفحات FR به دلیل داشتن مقاومت نسبت به حریق بیشتر در دیوارهای جداکننده، پوشش دیوارهای سنتی، سقف کاذب و پوشش ستون ها و تیرهای فلزی و بتنی استفاده می شود.

پانل مقاوم در برابر آتش و رطوبت یا صفحات ( FM یا GKFL )

صفحات FM ، صفحات روکش داری هستند که گچ آن ها حاوی الیاف فایبرگلاس و مواد مقاوم در برابر رطوبت می باشد. از این رو همزمان خصوصیات صفحات FR ( ضد حریق ) و صفحات MR ( ضد رطوبت ) را دارا می باشد. از این پانل ها در محیط هایی که لازم است در برابر آتش و رطوبت حفاظت شوند استفاده می گردد.

کناف کاری دیوار و اجزای تشکیل دهنده آن

دیوار کناف نوعی دیوار کاذب یا دیوار غیر باربری است که برای تقسیم و جداسازی فضاهای داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. دیوار کناف دارای یک قاب سبک هستند که لایه های صفحات کناف روی انها پیچ شده اند. در واقع دیوارهای کناف از مقاطع فلزی شامل استاد و رانر ، صفحات روکش دار گچی یا سیمانی ، عوامل اتصال پیچ ها و مهارها ، مصالح درزگیری بتونه و ماستیک و عایقهای صوتی و حرارتی ساخته می شوند.

۱. استاد و رانر

استاد ( وادار یا ستونگ ) نوعی پروفیل با سطح مقطع c شکل است که به صورت عمودی و یا ستونی جهت نصب پانل های کناف در دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. رانر نیز همچون استاد پروفیلی گالوانیزه می باشد که عنوان هادی سازه استاد در دیوار و در اطراف بازشو ها استفاده می شود. 

۲. صفحات و پانل ها

همانطور که پیش تر گفته شد پانل های کناف در انواع پانل معمولی یا RG ، پانل ضد رطوبت یا MR ، پانل ضد حریق یا FR ، پانل مقاوم در برابر آتش و رطوبت یا  FM موجود می باشد.

۳. عوامل اتصال و مهار ها

برای ایجاد اتصال در دیوار کناف ،‌پیج نوک تیز اتصال پانل به سازه (TN) ، پیج سرمته ای اتصال پانل به سازه (TB) ، پیچ نوک تیز اتصال سازه به سازه (LB) ، پیچ سرمته ای اتصال سازه به سازه (LN) ، پیچ اتصال سازه به ساختار خشک (FN) ، پیچ و رولپلاگ استفاده می گردد و برای اتصال رانر و استاد از مهارهایی چون مهار صلیبی ،‌ مهار جکع شونده ،‌مهار حلزونی و قلاب ایکس استفاده می گردد.

۴. مصالح درزگیری بتونه و ماستیک

نوار درزگیر ، نوار چسب جدا کننده ترن فیکس ، بتونه درزگیری فوگن فولر و گچ پوششی ماستیک از مصالح مورد استفاده برای درزگیری در دیوار کناف می باشند.

۵. عایق های صوتی و حرارتی

پشم شیشه و پشم سنگ از عایق های حرارتی و صوتی مورد استفاده در دیوار کناف می باشد و می توان برای بهبود عملکرد صوتی، از نوار فوم پشت رانر و استادهای مرتبط با دیوار و سقف ماسونری استفاده کرد.

از مزایای دیوار کاذب کناف سبک بودن ،‌ نصب آسان ، سرعت اجرای بالا ، قابلیت اجرا روی کف تمام شده ساختمان ،‌ کاهش وزن سازه و ساختمان ،‌ قابلیت استفاده از عایق صوتی و حرارتی ، دور ریز کم و هزینه ی کم نیروی کار می باشد. اجرای دیوار کناف به صورت دیوار جداکننده و دیوار پوششی انجام می شود که دیوارهای جدا کننده در انواع ” جداکننده ساده ،‌ جدا کننده با مقاومت مکانیکی بالا و جدا کننده با عملکرد صوتی و تاسیساتی ” و دیوارهای پوششی در انواع با سازه و بدون سازه دسته بندی می شوند.

کناف دیوار پشت تلویزیون TV

یکی از بیشترین موارد استفاده از کناف در دکوراسیون داخلی ، کناف دیوار پشت تلویزیون است. به دلیل خصوصیات و مزایای کناف مثل قابلیت ایجاد منحنی ، راحتی در ایجاد هر طرح و مدلی بدون محدودیت ،‌ قابلیت ایجاد نورپردازی زیبا ، داشتن هماهنگی و هارمونی با متریال های دیگر ، اجرای سریع و راحت ، عدم ایجاد کثیفی های زیاد در حین کار و هزینه کمتر ، کناف کاری دیوار پشت tv  در هر نوع دکور و هر سبک دکوراسیون بهترین گزینه است. در سایت شارین آرک شما می توانید انواع مدل ها و جدیدترین طرح کناف دیوار تلویزیون را ببینید.

مدل ها و طرح های
کناف دیوار پشت تلویزیون

کناف دیوار پشت تلویزیون tv

کناف کاری سقف

سقف کاذب کناف نوعی سقف کاذب است که در آن سازه ی فلزی شامل پروفیل های سرد نورد شده ی نبشی تراز و سپری را به وسیله ی آویز به سقف متصل می شود و سپس پانل ها بر روی سازه فلزی نصب می گردد. نبشی تراز برای تعیین تراز سقف و در فاصله مشترک بین دیوار و سقف، سپری به جهت زیرسازی و مشخص کردن اتصال دقیق سازه ها و محل اتصال آویز ها استفاده می شود. آویزها در انواع مختلفی برای سقف کناف استفاده می شود که پرکاربرد ترین آن ها آویز مفتول گالوانیزه است. همچنین برای ثابت نگه داشتن تایل ها از گیره تایل استفاده می شود.
از این نوع سقف مزایای بسیاری دارد که مهم ترین آن افزایش زیبایی ، سبکی و مقرون به صرفه بودن آن است. مزایای آن موجب کاربرد زیاد آن در سقف آشپزخانه و اپن آشپزخانه ، سقف اتاق خواب و وسط سقف سالن و پذیرایی شده است. کناف دور لوستر پذیرایی به راحتی قابل اجرا بوده و به افراد این امکان را می دهد که به طور دلخواه و متناسب با سلیقه خود طرح خود را اجرا نماید. طرح های زیادی برای  سقف پذیرایی وجود دارد برای مثال کناف گل ، لوزی ، کناف لانه زنبوری ، کناف گرد از این طرح هاست . همچنین این نوع سقف کاذب می تواند برای اتاق خواب گزینه مناسبی باشد و متناسب با سلیقه و دکوراسیون داخلی خانه شما می تواند تغییرات بسیاری را در منزل به وجود آورد. 

برای مشاهده انواع طرح های سقف کاذب کناف

کناف کاری پذیرایی و آشپزخانه

کناف پذیرایی

کناف کاری سقف پذیرایی به دلیل تنوع بسیار زیاد در طرح ها و مدل های کناف پذیرایی ،‌ هماهنگی با انواع سبک های دکوراسیون ،‌ قابلیت نورپردازی منحصر به فرد ، هزینه کمتر و نصب راحت تر بسیار متداول و پرطرفدار است که مانند بسیاری از روش های طراحی از اصول خاص خود پیروی می کند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها نوع و شرایط فضایی است که قصد اجرای آن را داریم. در طراحی دکور اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی مدرن و کلاسیک می توان به جای گچ بری سقف و صرف هزینه و زمان بیشتر از انواع کناف ساده و طرح دار استفاده کرد. برای طراحی و اجرای انواع کناف سقف پذیرایی گرد ، مستطیلی جدید ، مربع و … می توانید با شارین آرک از طریق شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان این مجموعه بهره مند شوید.

کناف پذیرایی کناف سقف پذیرایی

کناف آشپزخانه

کناف کاری آشپزخانه به دلیل تاثیر شگرفی که دکوراسیون آشپزخانه بر زیبایی هر خانه ای می گذارد بسیار پر اهمیت است و از ایده های نسبتا نو در آشپزخانه های کلاسیک و مدرن می باشد که هر روزه محبوبیت آن در بین افراد علاقه مند به دکوراسیون داخلی افزایش می یابد. این نوع سقف کاذب این امکان را به شما می‌دهد تا سقف آشپزخانه را دقیقا به دلخواهتان طراحی کنید. کناف کاری منحنی، دایره‌ای، مستطیلی یا اشکال مختلفی که با توجه به فرم آشپزخانه قابل طراحی هستند. همچنین با کناف کاری در آشپزخانه می توانید نور پردازی قوی تری داشته و جلوه متفاوت و دکوراتیوی را در فضای آشپزخانه ایجاد کنید. انتخاب طرح کناف سقف آشپزخانه انتخاب مهمی است که بهتر است در این خصوص با طراحان حرفه ای و متخصص مشورت کرده و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

مزایای کناف کاری

همانطور که اشاره شد استفاده از صفحات گچی پیش ساخته کناف مزایای زیادی دارد که این موجب استفاده و کاربرد گسترده آن در صنعت ساختمان و ساخت و ساز دارد . در این قسمت به این موارد اشاره کرده و به جزییات آن می پردازیم :

سبکی این نوع دیوارها و سقف ها و کاهش بار مرده ساختمان : یکی از اهداف مهندسین عمران تلاش برای کاهش بار مرده ساختمان و سبک بودن سازه است و صفحات گچی پیش ساخته به دلیل سبک بودن جنس مصالح ، این امکان را فراهم می کند. دیوار های کناف در مقابل دیوارهای بنایی ۱۰ تا ۱۵ برابر سبک تر هستند و با کاهش بار مرده ساختمان اثر مخرب کمتری در هنگام زلزله نسبت به دیوار بنایی دارند .

حمل آسان و راحت : به دلیل وزن کمتر این صفحات و حجم کمتر آن نسبت به مصالح دیوارهای بنایی ، حمل و نقل آن ها راحت تر است به خصوص برای مسافت های طولانی و در نتیجه هزینه حمل پایین تر می آید.

سرعت و کیفیت بالا در اجرا : همانطور که گفته شد این صفحات پیش ساخته هستند و پس از اجرا نیازی به صرف زمان برای خشک شدن گچ نیست . این امر سرعت اجرا را بالا می برد و همینطور کیفیت اجرا را بهبود می بخشد و چه در فصل سرد و چه در فصل گرم کیفیت کار یکسان است ، چرا که مانند گچ کاری نیست که در فصول سرد نیاز به محیطی گرم برای خشک شدن دارد تا از طبله شدن و جدا شدن آن جلوگیری شود . در کل مشکلات مربوط به گچ کاری مانند طبله کردن و یا ترک خوردن در آن وجود ندارد.

عایق حرارتی و صوتی : دیوارها و سقف ها می توانند از پانل هایی که عایق حرارت و صدا هستند ساخته شوند و این نکته برتری نسبت به دیگر دیوارها و سقف ها ایجاد می کند. با استفاده از عایق های پشم شیشه و پلی استایرن می توان این دیوار ها را عایق کرد به نحوی که می توان آن ها را بین دو دیوار قرار داد.

ایجاد دسترسی راحت و آسان به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی : در این نوع سقف ها و دیوار ها می توان به راحتی به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی برای تعمیر یا تعویض دسترسی داشت . در صورت ایجاد خرابی در سیستم برق و یا لوله کشی می توان به راحتی قسمت آسیب دیده را تشخیص داد و عملیات تخریب آن بسیار راحت تر و سریع تر است همچنین بعد از اتمام کار می توان به راحتی آن قسمت را بازسازی کرد .

با این حساب گچ کاری به عنوان روش قدیمی برای ساخت دیوار ها و سقف ها است و استفاده از این پانل ها با داشتن مزایایی بیشتر از گچ کاری ، به عنوان جایگزین مناسبی برای گچ کاری شناخته می شود که با داشتن هزینه مناسب و سرعت در اجرا بسیار متداول و پر کاربرد است.

برای آگاهی از مراحل بازسازی

قیمت کناف و هزینه کناف کاری سقف و دیوار

قیمت کناف با توجه به نوع تایل متفاوت است. برای مثال تایل گچی ساده روکش pvc با تایل گچی روکش پی وی سی طرح دار ؛ حصیری ، تخم مرغی ، سلطنتی و … متفاوت است.  همچنین تایل های سیمانی شیاردار ساده و طرح چوب که رنگ پذیر و مقاوم در برابر رطوبت و آتش است از نظر قیمت متفاوت است. پانل های گچی نیز بر اساس وارداتی و داخلی بودن متفاوت است . برای مثال قیمت پانل گچی یزد یا بندرعباس با قیمت پانل گچی امارات یا ترک متفاوت است. هزینه کناف کاری نیز علاوه بر متریال استفاده شده به حجم کار و دستمزد نیز بستگی دارد . از متریال استفاده شده برای اجرای آن می توان به پیچ ، نوار مش ، درزگیر ، پشم سنگ و بتونه ماستیک نام برد که هر کدام بر قیمت و هزینه آن موثر است. برای انتخاب بهترین نوع تایل و زیباترین طرح همچنین اجرای زیبا و تمیز به شارین آرک اعتماد کنید. شرکت شارین آرک با داشتن عاملیت فروش کناف ایران و داشتن تیم حرفه ای و مجرب که از اولین های ایران در این زمینه است به شما برای اعتماد بیشتر کمک می کند. شما می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۰۰۶۹۲۴ برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و نحوه ی اجرا تماس بگیرید.

درخواست مشاوره حضوری رایگان
فقط کافیه شمارت رو وارد کنید

به کمک نیاز دارید؟