24
مرداد

فرق تراس و بالکن چیست؟

فرق تراس و بالکن چیست؟

امروزه به دلیل آپارتمانی شدن خانه‌ها، وجود یک فضای باز درون خانه برای همه ما لازم است. تراس و بالکن در واقع رابطی بین فضای درونی خانه با فضای بیرونی است. این قسمت به منظور دریافت هوای تازه و یا دیدن طبیعت از خانه ضروری است. بنابراین امروزه در بیشتر خانه‌ها انواع بالکن و تراس وجود دارد. اما فرق تراس و بالکن چیست؟در حرف زدن عامیانه و روزانه وقتی می‌خواهیم در مورد این فضا صحبت کنیم معمولا تراس و بالکن را یکی می‌دانیم. اما تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. در ادامه به سوال تراس چیست پاسخ واضح‌تری می‌دهیم. همچنین ضمن بیان فرق تراس و بالکن ، در مورد انواع بالکن و بالکن شیشه ای نیز توضیحاتی خواهیم داد. 

بالکن چیست؟

بالکن چیست؟

 

بالکن به فضایی گفته می‌شود که در آپارتمان‌ها تعبیه می‌گردد. معمولا بالکن از فضای بزرگی برخوردار نیست. متراژ این فضا یک متر است. بالکن دارای نرده محاظ بوده و این مسئله مهم‌ترین فرق تراس و بالکن است. این فضا در واقع نقش حیاط کوچک را در آپارتمان بازی می‌کند. شما در این قسمت می‌توانید از فضای بیرون و هوای تازه لذت ببرید.

تراس چیست ؟

 

تراس چیست ؟
تراس چیست ؟

 

در پاسخ به سوال تراس چیست باید بگوییم تراس فضایی مشابه با بالکن است. اما ابعاد تراس معمولا بزرگ بوده و به راحتی می‌توان روی چیدمان تراس مانور داد. ابعاد بزرگ تراس به شما این امکان را می‌دهد فضا را آن‌طور که دوست دارید بچینید. در این بخش می‌توانید میز و صندلی قرار دهید و از آن به عنوان فضایی برای سرو غذا استفاده کنید.

پاسیو چیست؟

حتما علاوه بر تراس و بالکن، اسم پاسیو نیز به گوش شما خورده است. در گذشته از فضای پاسیو به منظور نگهداری و پرورش گل و گیاه استفاده می‌کردند. از آنجایی که این محل در معرض نور خورشید است، به همین علت بهترین فضا برای نگهداری گیاهان در آپارتمان شناخته می‌شود.

اما امروزه پاسیو را به شیوه‌ای مدرن‌تر طراحی می‌کنند. در واقع این بخش در سبک‌های مدرن دارای فضایی باز است که به عنوان محلی برای سرو غذا نیز استفاده می‌گردد.  لازم به ذکر است این قسمت به عنوان جزئی از زیربنای خانه به حساب می‌آید که معمولا کمتر از ۶ متر مربع است.

فرق تراس و بالکن چیست؟

پس از توضیحات فوق و دانستن این موضوع که تراس، بالکن و پاسیو هر کدام بیان‌گر چه فضایی هستند، جالب است بدانید عده‌ای تراس و بالکن را شبیه هم می‌دانند. اما لازم به ذکر است این دو محیط، دارای تفاوت‌های بارزی هستند. بالکن یک فضای مسقف و بخشی از آپارتمان است. مساحت این بخش روی مساحت کلی آپارتمان شما محاسبه می‌شود.

اما تراس فاقد سقف بوده و در واقع فضایی جدا از خانه است. همچنین مساحت آن با مساحت خانه محاسبه نمی‌شود. به تراس بهارخواب نیز گفته می‌شود. به طور کلی این بخش فضایی دنج و بزرگ برای گذراندن اوقات فراغت است. بنابراین فرق تراس و بالکن در متراژ و مستقف یا غیر مسقف بودن آن است.

انواع بالکن

بالکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند. امروز در خانه‌ها شاهد فضاهای متنوعی به اسم بالکن هستیم. شاید برای ما بالکن فقط فضایی که با درب از خانه جدا شده است تعریف شده باشد. اما انواع بالکن این نظریه را رد می‌کند. برخی از بالکن‌ها وجود دارند که از نظر ما بالکن نیستند.

بالکن واقعی

 

بالکن واقعی

 

یکی از رایج‌ترین بالکن‌ها، بالکن واقعی است که در میان انواع بالکن رواج بیشتری دارد. این همان فضاییست که توسط درب از خانه جدا می‌شود. بالکن واقعی معمولا مسقف بوده و بزرگ‌تر از دیگر بالکن هاست. شما می‌توانید در این بخش میز و صندلی نیز قرار دهید.

بالکن مصنوعی

 

بالکن مصنوعی

 

این بالکن، فضای بزرگی ندارد و در آن از هیچ کف و سکویی استفاده نمی‌شود. بالکن مصنوعی توسط نرده‌هایی ساخته می‌شود که جنبه تزئینی دارند. معمولا جنس نرده‌های به کار رفته در آن، شیشه یا آهن فرفورژه است.

بالکن کاذب

بالکن کاذب، همان بالکن مصنوعی است. تنها تفاوت بین این دو، سکوی کوچکیست که در آن طراحی می‌شود. از این قسمت می‌توانید برای پرورش گلدان‌های کوچک نیز استفاده نمایید.

بالکن بالکن شیشه ای

 

بالکن بالکن شیشه ای

 

در خانه‌های مدرن و کلاسیک امروزی، استفاده از این بالکن بسیار رایج است. به طور کلی سیستم بالکن شیشه ای به صورتی است که شیشه‌ها روی ریل حرکت می‌کنند. در واقع درب و پنجره‌های بالکن به صورت یک‌دست و سراسری در یک بخش قرار گرفته و توسط درب ریلی، مسیر ورود و خروج تعبیه می‌شود. ابعاد بالکن شیشه ای معمولا زیاد است. به طوری که می‌توانید درون آن را با میز و صندلی و گلدان چیدمان کنید. اگر قصد زندگی در آپارتمان را دارید اما دوست‌دار فضای باز و طبیعت هستید، توصیه می‌کنیم از بالکن شیشه ای غافل نشوید.

طراحی تراس و بالکن

طراحی هر بخش از خانه بسیار مهم است. تراس خانه شما باید به خوبی طراحی و چیدمان شود. از این قسمت خانه غافل نشوید. شما با طراحی اصولی تراس و چیدمان صحیح می‌توانید استفاده‌ای بهینه از این فضا داشته باشید. در این بخش در مورد طراحی تراس و بالکن بیشتر توضیح می‌دهیم.

طراحی کف تراس

طراحی کف تراس با شست‌وشو آغاز می‌شود. پس از اینکه این قسمت را به طور کامل تمیز کردید، می‌توانید از کفپوش دلخواه خود در این بخش استفاده نمایید. نوع پوشش کف بسیار مهم است. برای این قسمت می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید. همچنین استفاده از پارکت چوبی نیز ایده خوبیست.

چیدمان تراس با گیاهان

 

چیدمان تراس با گیاهان

 

دومین مرحله در طراحی فضای تراس، استفاده از گیاه است. قرار دادن گلدان‌های زیبا و یا استفاده از درختچه‌های کوچک در این بخش زیبایی را دوچندان کرده و این قسمت را به فضایی فوق‌العاده برای اوقات فراغت تبدیل می‌کند.

طراحی دیوارهای تراس

پس از طراحی کف و فضا، انتخاب رنگ مناسب برای دیوار تکمیل‌کننده زیبایی است. بهتر است برای دیوار از رنگ طوسی و یا سبز خنثی استفاده کنید. همچنین برای دیوار می‌توانید از پروفیل چوبی استفاده کنید. به این ترتیب هارمونی خاصی در این فضا ایجاد می‌شود.

نورپردازی تراس

نورپردازی در دکوراسیون داخلی و تراس مسئله‌ایست که بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند. اما اهمیت به آن بسیار مهم است. برای فضای تراس بهتر است از لامپ‌های ریسه‌ای و کم نور و یا هالوژن استفاده کنید.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد تفاوت تراس و بالکن صحبت کردیم. همچنین ایده‌هایی به منظور طراحی و چیدمان تراس در اختیار شما قرار دادیم. با ایده‌های کوچک و کاربردی به راحتی می‌توانید فضای تراس را به محیط دلخواه خود تبدیل کنید. شارین آرک شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، به منظور طراحی و اجرای تراس در خدمت شماست. به منظور دریافت خدماتی با کیفیت و تضمینی در خصوص طراحی تراس و دکوراسیون داخلی می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۷۰۰۵ تماس بگیرید.