24
مرداد

تفاوت تراس و بالکن و ایوان چیست ؟

معمولا ما ایرانی ها به دکوراسیون بالکن و تراس خانه اهمیت چندانی نمی دهیم و از این فضاهای منزل بیشتر برای نگهداری وسایل به درد نخور استفاده می کنیم و به نوعی آن را به انباری تبدیل میکنیم. اما امروزه توصیه می شود با وجود کاهش متراژ خانه ها برای تقویت روحیه خود و افراد خانه به تزیین و دکوراسیون بالکن و تراس و ایوان خانه خود توجه بسیاری داشته باشید تا بتوانید فضای با نشاط و زیبایی را در قسمتی از خانه خود خلق کنید. اما شاید سوالی که برای همه ما مطرح می شود این است که تفاوت بالکن ، تراس و ایوان چیست و هر کدام چه ویژگی هایی باید داشته باشند. ما در ادامه این مطلب تراس ، بالکن و ایوان را به طور جداگانه برای شما شرح خواهیم داد و با چگونگی دیزاین و طراحی دکوراسیون آن ها، شما را آشنا خواهیم کرد.

تراس چیست ؟

در پاسخ به سوال تراس چیست ، باید گفت تراس، یک کلمه لاتین است که در زبان فارسی “بهار خواب” ترجمه شده است. تراس، فضایی است که سقف ندارد و الحاقاتی از ساختمان محسوب می­‌شود و جزو مشاعات بنا است ولی در محاسبه مساحت ساختمان هیچ ارتباطی ندارد.

در تزئین بهار خواب یا همان تراس می توانید از المان های متنوعی استفاده کنید؛ استفاده از گل و گیاهان زینتی و سرسبز هم به زیبایی های طبیعی این فضا کمک می کند. همچنین می توانید از مبلمان فضای باز برای این قسمت نیز استفاده کنید.

 

تراس چیست

طراحی تراس

بالکن چیست ؟

بالکن از ایتالیایی balcone، آلمانی balcho و احتمالا هم ریشه فارسی این کلمه بالکانه bālkāneh یا در زمان قدیمی تر پالکانه pālkāneh بوده است. اما معادل فارسی واژه بالکن، ایوانک می باشد.

 بالکن بخش مسقفی از ساختمان است که معمولا از دیوار های ساختمان دارای بیرون زدگی می باشد. یکی از مشخصه‌های بالکن این بوده که همیشه دارای نرده‌ی محافظ هستند.

در پاسخ سوال بالکن چیست می توان اینگونه شرح داد که: بالکن از الحاقات آپارتمان ها است که در واقع فضایی دارای سقف می باشد و از یک طرف یا دو طرف رو به فضای بیرون دارد، به بخش های بسته بالکن نیم دیوار و نرده می گویند. لازم است بدانید مساحت بالکن در مساحت آپارتمان محاسبه می شود.

بالکن هایی که ما امروزه می شناسیم در اصل از معماری قرون وسطی و دوره رنسانس برگرفته شده است. بالکن ها در اصل به عنوان گسترش دهنده های فضا عمل می کنند و فعالیت های مختلفی در آن ها صورت می گیرد. بالکن ها مسئولیت تامین نور و سایه لازم برای خانه را به عهده دارند، همچنین مسیر ورود هوای تازه به خانه را از طریق پنجره های بزرگ یا درب تامین می کنند.

 

دکوراسیون بالکن

بالکن چیست

ایوان چیست ؟

ایوان‌ از نظر لغوی به معنای پیشگاه خانه است و تقریبا فضایی معادل با بالکن‌های امروزی دارد. ایوان ها معمولا فضاهای کوچکی هستند که در جلو خانه به صورت رو بسته و یا رو باز هستند.  معمولا اگر رو بسته باشند، دارای پنجره هستند و اگر رو باز باشند بدون پنجره ساخته می‌شوند.

به عبارتی ایوان فضایی است میانی‌، بین بیرون و درون. فضایی است که به خاطر ارتفاع آن از زمین گرد و غبار مناطق کویری به داخل خانه راه پیدا نکند.

 

ایوان چیست

تفاوت تراس و بالکن

هر خانه ای احتیاج دارد تا یک فضای طراحی شده و زیبا در قسمت باز و آزاد خود داشته باشد. این فضای باز اگر به خوبی طراحی شده باشد، می توان در تمامی فصول و شرایط مختلف از آن استفاده کرد. فضاهای بازی که خارج از بخش داخلی خانه طراحی می شوند دارای نام های متفاوتی هستند که ممکن است گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته شوند؛ در حالی که هر کدام از این فضاها دارای خصوصیات خاص خودشان می باشند که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

باید بدانیم که نمی توانیم به هر فضایی که به بیرون اشراف دارد، بالکن ، تراس یا ایوان بگوییم. شاید از نظر من و شما فرقی بین این کلمات نباشد اما در واقع فرق بین تراس و بالکن چیزی فراتر از حد تصور ماست.

  • تراس فضایی بیرونی ساختمان به حساب می آید، در حالی که بالکن جزو فضای داخلی آپارتمان به حساب می آید.
  • مساحت تراس جزو مساحت کل آپارتمان به حساب نمی آید. در واقع بخش جدا از ساختمان است، اما مساحت بالکن به مساحت آپارتمان اضافه می شود.
  • همچنین بالکن، سقف داردو معمولا به یک تا ۳ جهت به فضای بیرون مشرف است، در صورتی که تراس سقف هم ندارد.
  • در بسیاری از موارد تراس به صورت چشمگیری بزرگ تر از بالکن ساخته می شود و با توجه به این تفاوت عمده نحوه استفاده از این دو فضا نیز با یکدیگر متفاوت است.
  • بالکن اغلب در طبقه های بالاتر ساختمان قرار دارد و در اغلب موارد بالکن ها سطح هایی مترفع می باشند که به ساختمان متصل شده اند در حالیکه تراس برای ایجاد سطحی صاف نظیرپاسیو و حیاط یا فضایی که در خدمت فضای خارجی ساختمان است مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های بالکن

ویژگی های تراسکلام آخر

در این مطلب با بیان تفاوت تراس و بالکن شما را با مفهوم این دو واژه آشنا ساختیم، چرا که در گفتگوهای عامیانه این دو واژه به یک معنی دانسته شده و در گفتار به عنوان مترادف به کار برده می شود، در صورتی که با آشنا بودن به نحوه ساختار و قرارگیری آن در ساختمان متوجه می شوید که معنی و مفهومی جداگانه و کاربردهای نسبتا متفاوتی نیز دارند. اکنون که پاسخ سوال تفاوت تراس ، بالکن و ایوان چیست را دری

توصیه می کنیم اگر خانه شما از زیبایی بالکن و تراس محروم است، به فکر بازسازی آن باشید.

برای بازسازی نیز می توانید از گروه طراحی و معماری شارین کمک بگیرید که با مهارت کافی در این زمینه فضای مورد نظر شما را با زیباترین ایده ها به اجرا در می آورند. فقط کافیست جهت مشواره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۹۱۰۰۷۰۰۵_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.